KOŚCIÓŁ
Jubileuszowe Sacroexpo zapowiada się wyjątkowo
Już 10 czerwca rozpocznie się jubileuszowa 25. wystawa Sacroexpo. W Targach zachwyca szeroką ofertą dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, a także sposobem prezentacji wielu dziedzin sztuki. Zaplanowano wystawy współczesnej sztuki sakralnej oraz słowackiego malarstwa religijnego, debatę o katolicyzmie jutra, spotkania autorskie i konkursy z nagrodami.
W kieleckim ośrodku wystawienniczym pojawi się blisko 200 wystawców z 14 krajów świata. Będą przedsiębiorcy z Austrii, Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch.
– Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne – mówi Magdalena Sitarska z Targów Kielce.
Ciekawą propozycją będzie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. Na wystawie pojawią się manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku. Wśród eksponatów będą również liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa libańskiego projektanta Maged Bou Tannous. Zaplanowano również wystawę niemal stu prac słowackich artystów i Strefę Sztuki wraz z aukcją.
– Prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Odwiedzający targi mogą także spotkać się i porozmawiać osobiście z niektórymi autorami. Ważną część prac stanowią nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów, 11 czerwca zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można je osobiście, telefonicznie oraz online – dodaje.
Podczas Sacroexpo odbędą się również wydarzenia towarzyszące. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 zorganizuje debatą „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, którą zaplanowano na 11 czerwca. Upamiętniona zostanie obrona krzyży we Włoszczowie, a z czytelnikami spotka się ks. prof. Witold Kawecki oraz ks. Sebastian Picur, tiktoker i youtuber.
Jak co roku nie zabraknie konkursów dla odwiedzających i osób duchownych.
Wstęp na targi jest bezpłatny po uprzedniej rejestracji: https://www.targikielce.pl/sacroexpo/rejestracja-zwiedzajacych