Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Niedziela - XIX Dzień Papieski

niedziela, 13 października 2019 15:33 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

Zbiórki pieniędzy przed kieleckimi kościołami towarzyszą obchodom XIX Dnia Papieskiego, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Datki złożone do puszek zostaną przeznaczone na stypendia dla członków fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Kwesty na rzecz zdolnej, ale ubogiej młodzieży już na stałe wpisały się w obchody Dnia Papieskiego, którego data przypada zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Treść dzisiejszej homilii, wygłoszonej przez księdza Rafała Dudałę w kościele akademickim pod wezwaniem świętego Jana Pawła II, nawiązywała do doświadczania cudu i wdzięczności.

- Co powinien uczynić człowiek, który doświadcza cudu? Okazać wdzięczność. Wdzięczność to naturalna postawa człowieka obdarowanego przez Boga. Każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu, jest świadkiem lub uczestnikiem cudu. Każdy z nas powinien odkryć fakt bycia obdarowanym. Wdzięczność to ciągłe przywoływanie prawd wiary, że to, co mamy, jest z Jego dobroci - tłumaczy ksiądz Rafał Dudała.

Wdzięczni z pewnością są członkowie fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Każdy datek włożony do puszki miał dla nich dzisiaj ogromne znaczenie.

- Dzięki stypendium mogę rozwijać się naukowo - mówi  Wiktor Kostecki uczeń VI Liceum Ogólnokształcącego imienia Juliusza Słowackiego. Uczęszczam na korepetycje, kursy, miałem również możliwość zrobienia różnych certyfikatów, a także  kupienia sprzętu do chodzenia po górach. Przynależność do fundacji daje mi przede wszystkim duchową satysfakcję.  Zyskałem drugą rodzinę i ogromne wsparcie, za które jestem wdzięczny - dodaje.

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia zrzesza dwa tysiące młodych osób w całej Polsce. Kwestujących można było spotkać między innymi przy Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kielcach.

- Naszym znakiem rozpoznawczym są żółte koszulki, chusty i balony z logo fundacji. Sprzedajemy kremówki pod kościołami i rozmawiamy z ludźmi. Cała kwota zebrana podczas Dnia Papieskiego jest przeznaczana na nasze stypendia - mówi Adrian Rogula, szef kieleckiej wspólnoty fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

W specjalnym liście, Episkopat Polski wyjaśnia znaczenie hasła przewodniego XIX Dnia Papieskiego. „To słowa Jezusa, które w Ewangelii zanotował święty Marek. Wezwanie „Wstańcie, chodźmy”, skierowane przez Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym do śpiących apostołów, było świadectwem Jego odwagi, wierności i gotowości do przyjęcia Kielicha męki. Pragnienie wypełnienia woli Boga Ojca do końca zrodziło się podczas wewnętrznej walki, którą stoczył na modlitwie. Lęk i strach, które budziły w Nim czekające go samotność i cierpienia, zostały pokonane dzięki wzajemnej miłości Ojca i Syna. To z niej rodzi się zaufanie. Jezus ukazał nam w ten sposób, iż modlitwa czyni z naszej słabości miejsce działania dla Boga.”

Nowy numer!
42/2020 42/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO