KOŚCIÓŁ
[FOTO] Wernisaż wystawy "Odblask tajemnicy" - pierwsze w Polsce wydarzenie związane z obchodami roku św. Jana Pawła II
![[FOTO] Wernisaż wystawy "Odblask tajemnicy" - pierwsze w Polsce wydarzenie związane z obchodami roku św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/41762b4c67787c47aa2b036fb89150e9_XL.jpg)
![[FOTO] Wernisaż wystawy "Odblask tajemnicy" - pierwsze w Polsce wydarzenie związane z obchodami roku św. Jana Pawła II](/media/k2/items/cache/41762b4c67787c47aa2b036fb89150e9_L.jpg)
Z okazji obchodów roku świętego Jana Pawła II w kieleckim Muzeum Diecezjalnym odbył się wernisaż wystawy „Odblask tajemnicy” poświęconej papieżowi-Polakowi. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Przeoratem Pomorskim Orderu Świętego Stanisława. W uroczystości wziął udział biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski.
Rok 2020 został poświęcony świętemu Janowi Pawłowi II, który w maju obchodziłby swoje setne urodziny. Wystawa, którą przez kolejny miesiąc będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym, to odpowiedź artystów na list papieża z 1999 roku skierowany właśnie do ich grona.
- Być może, dla wielu, ta wystawa będzie pewnym zaskoczeniem, bo zdecydowanie wyróżnia się na tle innych - mówił ks. dr Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. - Te prace zwracają uwagę przede wszystkim na nauczanie Jana Pawła II. Poprzez ekspozycję chcemy znaleźć odpowiedzieć na pytania dotyczące związku między artystami, a Kościołem, między sztuką, a wiarą, czyli kwestii poruszonych przez papieża w liście. Wydaje mi się, że ten rok powinien być poświęcony przede wszystkim na ponowne odczytanie nauczania ojca świętego - stwierdził.
Wystawa składa się z blisko 50 prac. Do ich powstania przyczyniło się 12 artystów z całej Polski. Wśród nich znaleźli się między innymi: Karol Bąk, Andrzej Boj Wojtowicz, Dariusz Kaleta, Wacław Jagielski oraz Krzysztof Wiśniewski.
- W pracach widać tęsknotę artystów do piękna, prawdy, a przede wszystkim do dobra. Za pomocą prezentowanych dzieł próbują przekazać nam swoje doświadczenie wiary. To jest oczywiście bardzo trudne zadanie, ale sam Jan Paweł II porównywał ich rzemiosło z pracą Boga stwarzającego świat - zauważył ksiądz Tkaczyk.
Wernisaż był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce związanym z obchodami roku świętego Jana Pawła II.
- Sztuka jest tak bogata, że zawsze trzeba szukać w niej czegoś więcej niż dotąd - stierdził biskup diecezji kieleckiej Jan Piotrowski. - Myślę, że to co prezentują artyści w związku z setną rocznicą urodzin papieża może dać nam wszystkim satysfakcję. Ta wystawa zachęca nas w pewien sposób do szukania w sztuce harmonii i piękna - dodał biskup, który tego dnia znalazł się w gronie osób odznaczonych medalem roku Jana Pawła II.
Wystawę „Odblask tajemnicy” będzie można oglądać w Muzeum Diecezjalnym do 12 lutego. Po tym czasie ekspozycja wyruszy w trasę i będzie prezentowana w różnych miejscach w Polsce, a być może nawet poza jej granicami.
http://emkielce.pl/kosciol/foto-wernisaz-wystawy-odblask-tajemnicy-pierwsze-w-polsce-wydarzenie-zwiazane-z-obchodami-roku-sw-jana-pawla-ii#sigProGalleria7cd05fa2c1

![[AUDIO] Nadzieja dla Ukrainy. O pobycie we Lwowie opowiada biskup Jan Piotrowski](/media/k2/items/cache/af017b9ef7472f2ed4eda941ae8cd1b5_L.jpg)




![[AUDIO] Pontyfikat Franciszka - czas rozpoczynania procesów, nowych impulsów i otwartych drzwi](/media/k2/items/cache/930061ae0665a15f9c29b555c4d7eb08_L.jpg)

