Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] W katedrze modlili się przy relikwiach bł. rodziny Ulmów

niedziela, 17 marca 2024 11:54 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] W katedrze modlili się przy relikwiach bł. rodziny Ulmów
[FOTO] W katedrze modlili się przy relikwiach bł. rodziny Ulmów
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Trwa peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w diecezji kieleckiej. Drugiego dnia uroczystej Eucharystii w kieleckiej katedrze przewodniczył biskup Jan Piotrowski.

Peregrynacja w całym kraju rozpoczęła się 24 września 2023 roku, podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze. W sobotę (16 marca) relikwie trafiły do diecezji kieleckiej. Relikwiarz wraz z obrazem odebrała delegacja.

– Znamy w większości fakt, że w rodzinnej Biblii Ulmów na marginesie przypowieści o miłosiernym samarytaninie zostało napisane słowo: „Tak”. Dlatego nazywamy ich samarytanami z Markowej. Ta polska rodzina napełniona wiarą w Chrystusa za ratowanie życia i pomoc Żydom została zamordowana przez Niemców w 1944 roku. 10 września ubiegłego roku decyzją papieża Franciszka została wyniesiona na ołtarze. To ewenement w historii Kościoła, bo pierwszy raz jednego dnia w poczet błogosławionych została włączona cała rodzina – powiedział ks. Artur Skrzypek, Wikariusz Biskupi ds. Małżeństw i Rodziny w Kielcach. 

Pierwszego dnia wierni uczestniczyli w czuwaniach modlitewnych przy relikwiach błogosławionej rodziny z Markowej, które zakończyły się Apelem Jasnogórskim. Drugiego dnia centralnym punktem była Msza Święta, której przewodniczył Biskup Kielecki.

– Błogosławieni Ulmowie, których relikwie gościmy, na Chrzcie nie otrzymali więcej łaski niż każdy z nas. Nie mieli też więcej codziennego chleba niż inni mieszkańcy Markowej. Ich dom był bardzo skromny, ale Wiktoria i Józef wraz z dziećmi pokochali Jezusa i Jego Kościół. Karmili się Słowem Bożym, modlitwą i sakramentami. Razem z dziećmi byli świadkami miłującego Boga. Ukochali każde nowe życie, które ubogacało ich rodzinę, dlatego nie mogli pogardzić żydowską rodziną szukającą schronienia – wyjaśniał biskup Piotrowski.

Posłuchaj homilii:

Dzisiaj (17 marca) po południu relikwie zostaną przewiezione do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. W kolejnych dniach wierni będą się modlić przy nich w następujących kościołach stacyjnych:

18-19 marca – Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie;  

19-20 marca – Sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach;   

20-21 marca – kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju;   

21-22 marca – Bazylika Grobu Bożego w Miechowie;   

22-23 marca – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO