Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Trzech kleryków przyjęło strój duchowny

piątek, 08 grudnia 2023 12:26 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Trzech kleryków przyjęło strój duchowny
[FOTO] Trzech kleryków przyjęło strój duchowny
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Tradycyjnie 8 grudnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach odbyły się obłóczyny. Od tego dnia trzech kleryków III roku będzie nosiło sutannę.

Co roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny kieleccy alumni przeżywają wyjątkowy dzień. Świętowanie rozpoczęli już dzień wcześniej nieszporami, którym przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W piątek rano trzej alumni zgromadzili się w seminaryjnej kapicy pw. św. Kazimierza, gdzie koledzy ze starszych roczników ubrali ich w strój duchowny. Następnie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Andrzej Kaleta.

– Towarzyszymy naszym trzem braciom, którzy wdziali strój kapłański. Myślę, że do kapłaństwa na drodze seminaryjnej idziemy przez furtki, drzwi i bramy. To ważne momenty do przejścia. Jednym z nich jest właśnie dzisiejszy dzień. Przed wami kolejne drzwi posług, które zaprowadzą was wreszcie przed bramy święceń diakonatu i prezbiteratu. Życzę wam, abyście Maryję Niepokalaną obrali za szczególną patronkę. Życzę, byście do tego stopnia do Niej należeli, abyście tak bardzo byli Jej, jak Ona jest Boga – zaznaczył.

Posłuchaj całej homilii:

Kolejnym punktem Mszy było uroczyste poświęcenie stroju duchownego.

– Czułem wzruszenie, bo dla mnie to była dosyć długa droga. Nie wstąpiłem do seminarium po maturze, bo studiowałem i pracowałem. To jest ważne dzień, jak mówił biskup, to przyobleczenie w Chrystusa, czyli bliższe zjednoczenie z Nim. Mam nadzieję, że za tym zewnętrznym znakiem pójdzie także jeszcze mocniejsza wewnętrzna więź z Jezusem – powiedział alumn Mariusz Kwaśniak.

Wraz z nim strój duchowny przyjęło dwóch kleryków z Republiki Środkowoafrykańskiej: Zidane Elder Adriss oraz Ulrich Monomany. Do kieleckiej wspólnoty dołączyli oni w listopadzie 2022 roku.

– Cieszę się bardzo, że mogliśmy przyjąć dzisiaj sutanny razem z kolegą Mariuszem. Dziękujemy za wsparcie biskupowi Janowi i innym kapłanom, wiemy że się za nas modlą. Przyjąłem strój, który jest zewnętrznym znakiem mojego powołania – stwierdził Zidane.

Klerykom podczas obłóczyn towarzyszyli rodzina seminaryjna, a także zaproszeni goście. W tym roku formacyjnym przyjmą oni także posługę lektora.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO