Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

[FOTO] Diecezja kielecka ma nowego kapłana

sobota, 25 maja 2024 12:55 / Autor: Łukasz Czerwiak
[FOTO] Diecezja kielecka ma nowego kapłana
[FOTO] Diecezja kielecka ma nowego kapłana
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

Po sześcioletniej formacji w Wyższym Seminarium Duchownym, sakrament kapłaństwa z rąk Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego przyjął jeden kandydat. Uroczystości odbyły się w kieleckiej bazylice katedralnej.

Eucharystię, wraz z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim koncelebrowali m.in. biskupi pomocniczy Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, księża profesorowie seminarium oraz kapłani z parafii, z której pochodzi nowowyświęcony.  

– Stajesz jako jedyny do przyjęcia święceń kapłańskich, ale nie jesteś sam, ponieważ Kościół Chrystusowy jest twoją wspólnotą wiary, która otacza cię serdeczną modlitwą. Żyj głębokim przekonaniem i świadomością płynącą z wiary, że ofiara Jezusa Chrystusa, którą jako kapłan od dziś będziesz sprawował, jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Razem z Nim oddawaj się Bogu i nie stawiaj granic swojemu zachwytowi wobec Bożego planu miłości, jaki dla ciebie wybrał – powiedział biskup Jan Piotrowski. 

Wysłuchaj całej homilii: 

Po homilii diakon Piotr Kozłowski złożył przyrzeczenia, a następnie, leżąc krzyżem, modlił się wraz z wiernymi Litanią do Wszystkich Świętych. Poprzez włożenie rąk, biskup oraz obecni w katedrze prezbiterzy, przekazali mu moc Ducha Świętego. Następnie założył on ornat, czyli szatę liturgiczną do sprawowania Mszy Świętej, a także otrzymał dary chleba i wina. Obrzęd zakończył się ojcowskim pocałunkiem pokoju, po którym neoprezbiter koncelebrował swoją pierwszą Eucharystię.   

–Na początku liturgii odczuwałem trochę lęku, ale z czasem Pan Bóg dał mi taki pokój w sercu i zapewnienie, że ta droga, którą wybrałem jest właściwa. Czego mi życzyć? Wytrwałości i świętości, bo myślę, że to najważniejsze w życiu kapłańskim – powiedział ksiądz Kozłowski. 

W niedzielę (26 maja) będzie on sprawował Mszę prymicyjną w swojej parafii Dobrego Pasterza w Obicach, a  w kolejnych tygodniach we wspólnotach praktyk duszpasterskich. Na okres wakacji, biskup Jan Piotrowski przydzieli mu parafie, w których będzie zastępować księży, którzy udadzą się na urlop. Neoprezbiter pozna swoją placówkę duszpasterską w sierpniu, wraz ze zmianami wikariuszy w całej diecezji.

Modlitwy
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO