Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Marian Florczyk: Jestem pod wrażeniem świadectwa młodych w Lizbonie

piątek, 04 sierpnia 2023 14:20 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Marian Florczyk: Jestem pod wrażeniem świadectwa młodych w Lizbonie
Fot. Uczestnicy
Biskup Marian Florczyk: Jestem pod wrażeniem świadectwa młodych w Lizbonie
Fot. Uczestnicy
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

– Młodzież chce jasnego Kościoła, jasnej nauki – mówi w rozmowie z Radiem eM biskup Marian Florczyk. Od 29 lipca towarzyszy on grupie 74 młodych osób na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie.

Po obchodach diecezjalnych, od 1 sierpnia trwają centralne obchody ŚDM. W czwartek (3 sierpnia) do młodych dołączył papież Franciszek.

– Dziś przeżywamy dzień miłosierdzia. Młodzi wysłuchali konferencji, a także mogli skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Obserwując przez te kilka dni uczestników podczas różnego rodzaju spotkań, mogę wyrazić wielkie uznanie pod ich adresem. Jestem pod wrażeniem, a zarazem wdzięczny za to świadectwo wiary z ich strony – przyznaje biskup Marian Florczyk.

Jak wymienia biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, piękne zachowanie młodych dostrzega na wielu płaszczyznach życia.

– Dają przykład człowieczeństwa, wiary i modlitwy. Nie chodzi mi tylko o młodzież z Polski, która jest bardzo liczna, ale z każdego kraju. Gdy wracałem wczoraj wieczorem, widziałem na ulicach tłumy młodych osób, które po spotkaniu z papieżem były rozmodlone i śpiewały. Osoby z różnych krajów były bardzo serdeczne i nawiązywały ze sobą kontakt – podkreśla biskup.

Po przylocie do Portugalii, grupa, której towarzyszy biskup Florczyk, nie od razu udała się do Lizbony.

– Odwiedziłem pewną parafię, tam spotkaliśmy Amerykanów z polskich parafii, m.in. z Chicago. Muszę przyznać, że jestem nimi ogromnie zbudowany. Dawali piekne świadectwa wiary, niejednokrotnie pokazując, że młodzież może być mocno związana z Jezusem – dodaje nasz rozmówca.

Przyznaje także, że dużo uczy się od młodzieży.

– Doszedłem do wniosku po tych rozmowach i spotkaniach, że domaga się ona konkretu i decyzyjności. Młodzież chce jasnego Kościoła, jasnej nauki – podsumowuje biskup Marian Florczyk.

Piątek przeżywany pod znakiem miłosierdzia, zwieńczy Droga Krzyżowa. Młodzi będą się modlić wraz z papieżem Franciszkiem.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO