Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski do kapłanów: Jezus miłuje nas jak najlepszych przyjaciół

czwartek, 28 marca 2024 13:44 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Jan Piotrowski do kapłanów: Jezus miłuje nas jak najlepszych przyjaciół
Biskup Jan Piotrowski do kapłanów: Jezus miłuje nas jak najlepszych przyjaciół
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

– Bez Eucharystii i gotowości do służby kapłan nie spełnią tego do czego zostali wezwani – powiedział do księży podczas Mszy Świętej Krzyżma Biskup Kielecki Jan Piotrowski. 

Eucharystię w bazylice katedralnej koncelebrowali biskupi pomocniczy: Marian Florczyk i Andrzej Kaleta, ojciec Rafał Ścibiorowski, opat Archiopactwa Ojców Cystersów w Jędrzejowie i kapłani z całej diecezji kieleckiej. 

– Kapłan sprawujący Eucharystię musi być podobny do Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Tym co go czyni podobnym do Niego to Słowo Boże, również to które dzisiaj słyszymy. Dziś Zbawiciel nie wyznacza nam innego zadania. Zaprasza nas wszystkich na taką samą drogę naszego kapłańskiego życia. Czyni to, ponieważ nam ufam i miłuje nas jak najlepszych przyjaciół – tłumaczył biskup Jan Piotrowski. 

Posłuchaj całej homilii:

W trakcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych. 

Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Transmisja Eucharystii z bazyliki katedralnej rozpocznie się o godzinie 18 na antenie Radia eM Kielce.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO