Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

KOŚCIÓŁ

Biskup Jan Piotrowski brał udział w zebraniu Konferencji Episkopatu Francji

środa, 08 listopada 2023 16:42 / Autor: Łukasz Czerwiak
Biskup Jan Piotrowski brał udział w zebraniu Konferencji Episkopatu Francji
Biskup Jan Piotrowski brał udział w zebraniu Konferencji Episkopatu Francji
Łukasz Czerwiak
Łukasz Czerwiak

W dniach, od 3 do 8 listopada w Lourdes odbyło się zebranie Konferencji Episkopatu Francji. Jako delegat Episkopatu Polski brał w nim udział Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Konferencja Episkopatu Francji składa się ze wszystkich kardynałów, arcybiskupów i biskupów Francji oraz delegatów z poszczególnych krajów i zaproszonych gości.

– W ciągu ostatnich 10 lat, gościłem tam już dziewiąty raz. Zarówno osobowo, jak i w wyzwaniach kościelnych ta sytuacja jest mi znana. Tym razem jednym z takich interesujących wyzwań o których była mowa, to sprawa misji rozumianej jako ewangelizacja w diecezji. Była mowa także o posłudze katechisty, która w naszej diecezji się już rodzi – mówi Biskup Kielecki.

W wydarzeniu wzięli także udział biskupi z Ukrainy, Niemiec, Hiszpanii, Włoch oraz Algierii.

– Nasza obecność była na pewno w jakiś sposób ubogacająca. Ale to także my mogąc być na każdej z sesji, nie biorąc udziału w głosowaniach, mogliśmy wsłuchiwać się w obrady i wejść w głąb wyzwań, przed którymi stoi Kościół we Francji – dodaje kapłan.

Przyznaje także, że miał okazję podzielić się doświadczeniem Kościoła w Polsce.

– Każdy z nas mógł wypowiedzieć swoje opnie. Opowiedziałem o tych sprawach pozytywnych, czyli dynamice ewangelizacji w Polsce. Widać ją w katechezie, duszpasterstwie parafialnym czy seminariach. Choć nie są one przepełnione, to są w nich powołania – podsumowuje.

Biskup Jan Piotrowski wrócił już Kielc. W środę (8 listopada) będzie przewodniczył nieszporom oraz Mszy Świętej w intencji zmarłych kanoników Kapituły Katedralnej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO