KOŚCIÓŁ
290 lat Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach
W tym roku mija 290 lat od momentu powstania Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Z tej okazji w sobotę- 25 listopada w murach uczelni odbyło się okolicznościowe sympozjum naukowe.
Sympozjum naukowe w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach otworzyła wspólna modlitwa. Przed wystąpieniem referentów swoje słowo do zgromadzonych skierował ks. biskup Jan Piotrowski. - Nawiązując do myśli Listu do Hebrajczyków można dokończyć, że sensem tego Domu jest ta prawda jaką odczytujemy w natchnionym Słowie Bożym, że Chrystus jest ten sam: wczoraj, dziś i zawsze. On był w pierwszych dniach tego Seminarium: w 1724 roku - kiedy kładziono kamień węgielny pod budowę tej uczelni, w 1726 roku - kiedy ówczesny biskup krakowski Felicjan Konstanty Szaniawski wydał dekret erygujący Seminarium, czy w 1727 roku, kiedy rozpoczęła się tu nauka – mówił biskup. - Moi Drodzy, życzę wszystkim, abyście idąc w tej wędrówce czasu, spotykając zacne osoby: czcigodnych Księzy rektorów, wśród nich błogosławionego Józefa Pawłowskiego, wspominając też znakomitych studentów tej uczelni, między innymi błogosławionego Jerzego Matulewicza, odkrywali to, co piękne zrodziło się na ziemi św. Krzyża – podkreślał ordynariusz diecezji kieleckiej.
Ks. biskup Jan Piotrowski przypominając historię uczelni a także sylwetki niektórych postaci z nią związanych zaznaczył jednocześnie, że obecnie tworzona jest nowa historia. - My tworzymy nową historię, pełną nadziei, która nie odnosi się tylko do przeszłości, ale i do teraźniejszości, bo żyjemy w tym czasie, jaki Pan Bóg nam daje, nie skąpiąc nam łaski w talentach i mądrości naszych księży profesorów, w osiągnięciach duchowych i naukowych naszych alumnów – podsumował biskup.
Podczas sympozjum wygłoszonych zostało pięć referatów omawiających różne dziedziny. Ks. dr Tomasz Gocel przedstawił sylwetki księży profesorów, pracowników Seminarium, którzy byli prześladowani za czasów władz komunistycznych. O liturgii mówił ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik. Jego wykład dotyczył recepcji reformy soborowej liturgicznej. Wykład ks. dr Pawła Tkaczyka związany był z działalnością w dziedzinie historii sztuki. Ks. dr Jan Nowak mówił z kolei o kulturze biblijno – homiletycznej. Ksiądz prof. Roman Kuligowski powiedział natomiast o znaczeniu posoborowej odnowy teologii moralnej dla życia chrześcijańskiego.
- Wiele się mówi na tym sympozjum o publikacjach, o książkach. Ale te wszystkie materialne rzeczy mają przede wszystkim powiedzieć nam o żywych osobach , które tworzyły to środowisko i zostawili nam pewien dorobek – podkreślał podczas spotkania ks. dr Paweł Tambor, rektor Seminarium. – To sympozjum jest dedykowane szczególnie alumnom. Chcemy, aby ci młodzi ludzie czuli, że są kolejnym ogniwem tej tradycji, aby przejmując pewną uświęconą treść od poprzedników i korzystając z tego dorobku szli dalej głosząc Ewangelię - uzupełnił kapłan.
Wydarzenie zakończył panel dyskusyjny.
http://emkielce.pl/kosciol/290-lat-wyzszego-seminarium-duchownego-w-kielcach#sigProGalleria24f9618370