Reklama Patronat Koncert życzeń Kontakt
Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 FM | Włoszczowa 94,4 FM
Tryb Ciemny
eM Radio
WŁĄCZ RADIO
OTWÓRZ NA TELEFONIE
Kod QR
Kieleckie seminarium zakończyło rok akademicki i formacyjny
autor
Michał Łosiak
2026.06.27 16:02

Uroczyste zakończenie roku akademickiego i formacyjnego odbyło się dziś (27 czerwca) w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach. Nie zabrakło specjalnej sesji książy profesorów, ale także posłania kleryków na staż misyjny do Peru.

Centralnym punktem uroczystości była jednak Msza Święta w kaplicy św. Stanisława. Koncelebrowali ją biskupi diecezji kieleckiej: Biskup Kielecki Jan Piotrowski, biskup Marian Florczyk i biskup Andrzej Kaleta oraz prefekci naszego seminarium.

– Kolejny rok to kolejne święcenia kapłańskie i święcenia diakonatu. To wyjątkowy czas, który przygotowuje nas do jubileuszu 300-lecia Wyższego Seminarium Duchownego założonego przez biskupów krakowskich. To jednocześnie rok spełnionych oczekiwań w wymiarze duchowym i intelektualnym. To miejsce ma jednak swoją dynamikę, która nie ogranicza się do formacji przyszłych kapłanów. Organizowane są tu różne warsztaty, rekolekcje i dni formacji. Jest ono sercem naszej diecezji, dlatego serdecznie gratulują wszystkim którzy przyczyniają się do funkcjonowania naszego seminarium – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

W tym roku akademickim studiowało 30 alumnów. Sześciu z nich przyjęło święcenia kapłańskie i zostało posłanych do kieleckich parafii.

– Klerycy zdali swoje egzaminy, zakończyli sesję. Formacja duchowa dalej prowadzi ich do celu, którym jest Pan Bóg, dający powołanie. Alumni dawali o tym świadectwo poprzez spotkania powołaniowe. Rok w seminarium to wiele wydarzeń, zadań i obowiązków. Jesteśmy wielką wspólnotą, która się nawzajem wspiera – podkreślał ks. dr Marek Dumin, prefekt w WSD.

Na zakończenie Mszy Świętej biskup Jan Piotrowski udzielił uroczystego błogosławieństwa dwóm klerykom, którzy udają się na staż misyjny. Olaf Rabiej i Artur Dzwonej w najbliższych dniach udadzą się do Puerto Bermudez w Peru, gdzie posługuje ks. Grzegorz Pańczyk.

–  Z propozycją podjęcia stażu misyjnego zwrócił się do nas ksiądz rektor. Dał nam czas do rozważenia i taką decyzję podjęliśmy. Przede wszystkim jest to jednak  działanie Pana Boga i jego wola. W każdej decyzji, w każdej propozycji staram się dostrzegać, że to Pan Bóg czegoś chce i chce mi coś pokazać.  Ja ze swojej strony chcę Jemu służyć na tyle ile mogę i jestem w stanie, żeby jego chwała, jego Ewangelia mogła się dalej się rozszerzać – wyjaśniał Olaf Rabiej.

Przypomnijmy, że Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach jest najstarszą uczelnią w Kielcach. Zostało erygowane 3 czerwca 1726 roku.

 

GALERIA

SŁOWO DNIA

NAJNOWSZE

CZYTAJ DALEJ