CIEKAWOSTKI
Ogrzewanie gazowe vs ogrzewanie elektryczne - rzecz o ogrzewaniu domu jednorodzinnego
Wybór sposobu ogrzewania to jedna z najważniejszych decyzji, jaką muszą podjąć wszyscy inwestorzy planujący budowę. Warto przemyśleć ten aspekt jeszcze przed wyborem projektu domu, co umożliwi najlepsze jego dopasowanie pod kątem wielkości ewentualnej kotłowni lub nawet całkowitą rezygnację z posiadania tego pomieszczenia. Obecnie większość osób decyduje się na niezwykle wygodne ogrzewanie gazowe lub elektryczne. Jakie są najważniejsze cechy tych dwóch typów instalacji oraz ich zalety i wady?
Ogrzewanie gazowe w budynku jednorodzinnym
Przeglądając gotowe projekty domów z pewnością zauważymy, że większość z nich jest opracowana z myślą o korzystaniu z ogrzewania gazowego. Jest to bowiem jeden z najwygodniejszych sposobów zwiększania temperatury w budynku, wyróżniający się pełną bezobsługowością. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, powinniśmy przygotować się na konieczność wygospodarowania sporej sumy na etapie inwestycji. Będzie ona związana z kosztem wykonania przyłącza do budynku, instalacji wewnętrznej oraz zakupem i montażem wybranego kotła.
Do najważniejszych zalet ogrzewania gazowego należy zautomatyzowana praca systemu grzewczego – naszym zadaniem będzie wyłącznie ustawianie parametrów na sterowniku i umawianie niezbędnych przeglądów kotła. Dodatkowo wybierając to rozwiązanie nie musimy posiadać osobnej kotłowni – nie generujący brudu kocioł można zamontować między innymi w łazience. Możemy przy tym liczyć na relatywnie niskie koszty eksploatacyjne oraz ciągłość dostaw, na które nie mają wpływu czynniki pogodowe. Wadą będą natomiast wysokie koszty inwestycyjne i ograniczenia techniczne w dostępie do sieci gazowej na niektórych obszarach naszego kraju.
Ogrzewanie elektryczne w domu wolnostojącym
Jeżeli poszukujemy maksymalnej wygody i bezpieczeństwa korzystania z instalacji C.O., weźmy pod uwagę ogrzewanie elektryczne. Będzie ono doskonałym wyborem w sytuacji, gdy interesują nas projekty domów z dachem dedykowanym do montażu ogniw fotowoltaicznych, w znacznej mierze pokrywających zapotrzebowanie budynku na prąd. Takie rozwiązanie dobrze sprawdzi się w budynkach szczelnych i solidnie ocieplonych, w których straty ciepła są ograniczone do minimum. Możemy zdecydować się na grzejniki zasilane energią elektryczną, kocioł akumulacyjny bądź specjalne maty grzewcze montowane pod podłogą.
Wśród najważniejszych zalet ogrzewania elektrycznego należy wymienić bezobsługowość, czystość oraz brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Wadą natomiast mogą być wysokie koszty eksploatacyjne w budynkach nie posiadających fotowoltaiki oraz ryzyko przerw w pracy instalacji, związanych z awariami bądź czasowymi wyłączeniami zasilania.
Wybór sposobu ogrzewania w nowo powstającym budynku powinien być niezwykle starannie przemyślany. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wykonana instalacja skutecznie zaspokoi zapotrzebowanie energetyczne naszego domu, zapewni nam komfort termiczny, a zarazem nie nadwyręży zanadto budżetu przeznaczonego na utrzymanie obiektu.