Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Jednosc

SPORT

[WIDEO] Najpiękniejsze chwile, ale też najczarniejsza karta. Dekada czasów Kolportera

piątek, 23 czerwca 2023 20:00 / Autor: Damian Wysocki
[WIDEO] Najpiękniejsze chwile, ale też najczarniejsza karta. Dekada czasów Kolportera
[WIDEO] Najpiękniejsze chwile, ale też najczarniejsza karta. Dekada czasów Kolportera
Damian Wysocki
Damian Wysocki

Pora na czwarty, przedostatni odcinek cyklu „50 lat jak jeden dzień”. Opowiadamy w nim o dekadzie, która przyniosła historyczny awans do ekstraklasy, ale też najczarniejsze wydarzenia z historii Korony Kielce.

W 2002 roku serca kibiców „żółto-czerwonych” zostały napełnione nadzieją na lepsze jutro. Sponsorem drużyny została dobrze prosperująca, kielecka firma Kolporter. Jej właściciel Krzysztof Klicki postawił jasny cel: w niedalekiej przyszłości zespół miał grać z najlepszymi. W trzecioligowym klubie zatrudniony został Dariusz Wdowczyk. Były reprezentant Polski pracował do tej pory z drużynami z ekstraklasy, wcześniej zdobył mistrzostwo z Polonią Warszawa.

Pierwszy sezon nie przyniósł awansu na drugi szczebel. Cracovia grała nieczysto. W kolejnym sezonie na taki sam krok zdecydowała się Korona, która odpokutowała korupcyjne grzechy kilka lat później.

Po awansie doszło do kolejnych wzmocnień. W klubie pojawił się Grzegorz Piechna – napastnik, który zdobywał koronę króla strzelców we wszystkich ligach, w których grał. Nie inaczej było w Kielcach. W sezonie 2004/05 Korona wywalczyła awans do ekstraklasy, a on strzelił 17 bramek. Zespół w drugiej części sezonu prowadził już Ryszard Wieczorek. Pod jego wodzą drużyna na wiosnę nie przegrała żadnego spotkania. Wygrała w jaskini lwa – w Bełchatowie – i na trzy kolejki przed końcem mogła świętować upragnioną promocję.

Kolporter Korona był powiewem świeżości w ekstraklasie. „Żółto-czerwoni” grali widowiskowo. Jako beniaminek zajęli 5. miejsce. Znów zachwycał Grzegorz Piechna. Do tego, od 1 kwietnia 2006 roku mogli grać na najnowocześniejszym wówczas stadionie w Polsce.

W kolejnym sezonie zespół dalej bił się o najwyższe cele. Awansował do finału Pucharu Polski. Niestety, przegrał z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski 0:2.

Po sezonie 2007/08 zespół został zdegradowany do pierwszej ligi. Zostało w nim kilku doświadczonych zawodników na czele z Edim Andradiną, Pawłem Sobolewskim i Mariuszem Zganiaczem. Trenerem został niezawodny Włodzimierz Gąsior, który dał również szanse zdolnej młodzieży m.in. Jackowi Kiełbowi i  Piotrowi Gawęckiemu. Korona błyskawicznie wróciła do elity, w której grała w kolejnych sezonach.

Dekadę wspominaliśmy z Przemysławem Cichoniem, Pawłem Golańskim, Grzegorzem Piechną i Jackiem Kiełbem.

Program można obejrzeć na kanale Korony Kielce na YouTube, ale również na stronach internetowych kilku redakcji: „Echa Dnia”, CKsport.pl, TVP3 Kielce, Polskiego Radia Kielce, Radia eM Kielce oraz wKielcach.info.

Kolejne programy cyklu, prezentujące następne dekady, mają premierę w piątek o godz. 20.

Odcinek można odsłuchać również w formie podcastu w serwisie streamingowym Spotify.

 

[WIDEO] 50 LAT JAK JEDEN DZIEŃ. Tak zaczęła się historia Korony 

[WIDEO] 50 LAT JAK JEDEN DZIEŃ. Koroniarze z krwi i z kości. Dekada 83-93

[WIDEO] Bieda i złote czasy Nidy Gips. Dekada 93-03

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO