Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

SPORT

W Kielcach trwają mistrzostwa Polski w bilardzie

wtorek, 12 grudnia 2023 09:04 / Autor: Maciej Piętka
W Kielcach trwają mistrzostwa Polski w bilardzie
FOT. Łukasz Czerwiak
W Kielcach trwają mistrzostwa Polski w bilardzie
FOT. Łukasz Czerwiak
Maciej Piętka
Maciej Piętka

Za nami pierwszy dzień zmagań i oficjalne otwarcie imprezy. Podobnie jak w zeszłym roku, mistrzostwa Polski w bilardzie odbywają się w Hotelu Binkowski w Kielcach.

De facto odbędą się trzy turnieje. Zawodnicy powalczą w bilardzie ośmio, dziewięcio i dziesięcio bilowym.

W tym roku do rywalizacji przystąpili pretendenci z całej Polski. Jednym z nich jest Wojciech Szewczyk, czyli mistrz świata z 2022 roku. Zapytaliśmy go o to, co może być największym wyzwaniem dla bilardzisty.

– Oczywiście najważniejsze jest samo wbijanie. Kolejny filar, który poznaje każdy zawodnik, to strategia. Bardzo istotna jest kontrola białej bili. Przy nadaniu odpowiedniej rotacji, możemy ustawić ją pod kolejne uderzenie. W ten sposób znacząco ułatwiamy sobie zadanie. Istnieją też zagrania defensywne. Opcji mamy bardzo dużo, ale nie należy zapominać, że kluczowy jest tu element zręcznościowy – wyjaśnił.

Chyba każda osoba, która kiedykolwiek spróbowała tego sportu wie, że trudność sprawić może już samo trafienie w odpowiednią bilę. U profesjonalistów wygląda to natomiast na… bardzo łatwe.

– Można powiedzieć, że trening czyni mistrza. Im dłużej ćwiczymy pewne układy i konkretne uderzenia, tym przychodzi nam to łatwiej. Samo dojście do profesjonalizmu jest bardzo trudne. Przy zawodach o dużej stawce wyzwaniem jest odpowiednie skupienie się, zaplanowane strategii i wyliczenie kątów do uderzenia – stwierdził Mariusz Skoneczny, ubiegłoroczny mistrz Polski.

W hali Hotelu Binkowski nie brakuje również reprezentantów Kielc.

– Muszę przyznać, że na mistrzostwach Polski zazwyczaj gra mi się bardzo dobrze. W tym roku konkurencja jest naprawdę ogromna. Wśród moich rywali jest kilku zawodników, którzy są w pierwszej piątce światowego rankingu. Przy tak wysokim poziomie o wyniku często decydują detale. Na zawodach tej rangi samo wbicie bili jest najprostszą czynnością. Element strategiczny jest tu tak ważny, że na stole rozgrywa się wręcz partia szachów – powiedział Sebastian Batkowski, z klubu Nosan Kielce.

Mistrzostwa Polski potrwają do 15 grudnia. Od ćwierćfinałów wszystkie pojedynki transmitowane będą na //www.youtube.com/@TVSPORTSPL/featured">TYM kanale w serwisie Youtube.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO