Barlinek Industria wygrał w "Jaskółce"

piątek, 05 maja 2023 19:57 / Autor: Damian Wysocki

Za dwa tygodnie Barlinek Industria Kielce zagra o mistrzostwo Polski. W piątek, w meczu przedostatniej kolejki PGNiG Superligi, wygrał na wyjeździe z Grupą Azoty Unią Tarnów 37:27.

Podopieczni Tałanta Dujszebajewa musieli postawić w tarnowskiej “Jaskółce” ostatni krok, aby w niedzielę, 21 maja zagrać przed własną publicznością z Orlen Wisłą Płock o odrobienie strat w pierwszej części sezonu. W tym meczu, aby obronić tytuł, będą musieli wygrać dwiema bramkami.

Do tego starcie z drużyną Tomasza Strząbały było ostatnim testem przed ćwierćfinałowym dwumeczem Ligi Mistrzów z Telekomem Veszprem. Do gry po przerwie spowodowanej urazami wrócili Igor Karacić i Tomasz Gębala. Wolne dostał Andreas Wolff i mający problem z kolanem Benoit Kounkoud.

Barlinek Industria rozpoczął od prowadzenia 5:1. Wydawało się, że kielczanie pójdą za ciosem, a reszta spotkania będzie formalnością. Tomasz Strząbała wziął jednak czas, a po nim jego podopieczni zaczęli gonić mistrza Polski.

Tarnowianie rzucili trzy gole z rzędu, a pojedynek stał się wyrównany. Kielczanom brakowało iskry w ataku. Słabo w spotkanie wszedł Mateusz Kornecki, a po kwadransie zmienił go młody Nikodem Błażejewski.

W 24. minucie gospodarze doprowadzili do remisu 12:12. Duża w tym zasługa bramkarza Marka Bartosika, który w pierwszej części odbił osiem rzutów, a Barlinek Industria prowadził tylko 17:15, chociaż w tej części udało mu się wygarnąć w obronie osiem piłek.

Po zmianie stron podopieczni Tałanta Dujszebajewa zdecydowanie poprawili grę w obronie. Byli bardzo mobilni, odcinali zawodników z Tarnowa. Do tego przebudził się Mateusz Kornecki. W 38. minucie po golu Arcioma Karalioka Barlinek Industria prowadził po raz pierwszy w spotkaniu sześcioma golami – 22:16. W drugiej części on razem z Szymonem Sićką wzięli ciężar zdobywnia bramek na swoje barki.

Kielczanie zyskali przewagę, która pozwoliła im na spokojną kontrolę. Grupa Azoty Unia do końca grała ambitnie, godnie żegnając się ze swoją publicznością.

Przed Barlinkiem Industrią najważniejsze spotkania w sezonie. W przyszły czwartek, w pierwszym meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów, zagrają na wyjeździe z Telekomem Veszprem (godz. 18.45).

Grupa Azoty Unia Tarnów – Barlinek Industria Kielce 27:37 (15:17)

Barlinek Industria: Błażejewski, Kornecki – Nahi 2, Surgiel, Wiaderny, Sićko 6, Gębala, D. Dujszebajew 3, Karacić 2, Olejniczak 3, A. Dujszebajew 2, Moryto 3, Karaliok 6, Tournat 7, Sanchez 2