REGION
Źródło wiedzy czy problemów?
Internet daje nam mnóstwo możliwości. Dzięki połączeniu wirtualnemu możemy się komunikować, sprawdzić co dzieje się na całym świecie, pracować czy nawet dostarczyć sobie rozrywki. Chociaż ma on wiele istotnych zalet, dla dzieci i młodzieży może być sporym zagrożeniem.
By zwiększyć świadomość wynikających z tych zagrożeń, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kielcach zorganizowało prelekcje na temat kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w kontekście świata wirtualnego i realnego. Szkolenie odbyło się dla asystentów rodzin i pracowników socjalnych z powiatu kieleckiego.
– Stały dostęp do internetu powoduje, że staje się pokusą, przez co ciężko się z nim rozstać. To z kolei sprawia, że tracimy poczucie czasu, zatracamy się w tym wirtualnym świecie. Co chwila udostępniane są nowe informacje i nie możemy oderwać się od tego monitora – zauważa Lidia Świeboda-Toborek, psycholog.
Według specjalistki, niektóre treści mają bardzo zły wpływ na psychikę młodych ludzi. W sieci nieustannie pojawiają się niepotwierdzone informacje, które wzbudzają niepokój, lęk czy gorsze samopoczucie.
– Dużym zagrożeniem jest zupełnie zachwiana proporcja między relacją bezpośrednią, kontaktem z drugim człowiekiem, a relacją pośrednią, czyli przez komunikatory. Można powiedzieć, że internet zabiera rodzicom dzieci, ale to również działa w drugą stronę – dzieciom także odbiera rodziców – podkreśla psycholog.
Dlatego specjaliści alarmują, by rodzice zadbali, aby wirtualny świat nie pochłonął w całości małego człowieka i by miał alternatywę w postaci realnych atrakcji.