Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zmiany w rehabilitacji pocovidowej. Skorzysta z niej więcej pacjentów

piątek, 22 października 2021 12:37 / Autor: Magdalena Nowak
Zmiany w rehabilitacji pocovidowej. Skorzysta z niej więcej pacjentów
Zmiany w rehabilitacji pocovidowej. Skorzysta z niej więcej pacjentów
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Do programu rehabilitacji pocovidowej będzie można przystąpić nawet do 12 miesięcy od zakończenia leczenia choroby, a nie jak do tej pory do 6 miesięcy. Dzięki tej zmianie z zabiegów fizjoterapeutycznych, które pomagają w powrocie do pełni sił po przejściu Covid-19, skorzysta jeszcze więcej pacjentów. Nowe regulacje weszły już w życie.

Decyzją Ministerstwa Zdrowia, a później zarządzeniem prezesa NFZ został wydłużony okres od przechorowania Covid-19 do momentu kiedy można podjąć rehabilitację pocovidową do 12 miesięcy. Skąd taka decyzja? – Według specjalistów aż jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, ale także zaburzenia lękowe i depresyjne – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

– Zmiany dotyczą wszystkich rodzajów rehabilitacji pocovidowej, czyli: stacjonarnej i uzdrowiskowej czyli tej która odbywa się na oddziałach szpitalnych bądź w sanatoriach, ambulatoryjnej – pacjent przychodzi do placówki ma tam wykonywane zabiegi i wraca do domu oraz domowej – fizjoterapeuta przyjeżdża do domu pacjenta. Kolejna zmiana dotyczy wizyty terapeutycznej (rehabilitacja w trybach ambulatoryjnym i domowym). Liczba wizyt w programie podstawowym to teraz 2 razy w tygodniu do 6 tygodni. W programie rozszerzonym liczba wizyt jest ustalana indywidualnie, ale musi wynieść przynajmniej od 2 do 3 razy w tygodniu do 6 tygodni – dodaje rzecznik.

Podstawą do skorzystania z rehabilitacji pocovidowej jest skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, lekarz zdecyduje też o trybie rehabilitacji – stacjonarnej, ambulatoryjnej bądź domowej.

Aktualnie w województwie świętokrzyskim rehabilitacje pocovidową  prowadzą: 2 placówki w trybie stacjonarnym – Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze oraz Szpital we Włoszczowie,  14 w trybie ambulatoryjnym oraz 5 w trybie domowym.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO