REGION
Zatrważające statystki dotyczące e-papierosów! Do czego prowadzi ich używanie?
Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego prawie co trzeci uczeń w wieku 15-19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent przynajmniej raz próbowało nikotyny w tej postaci. Jak informują specjaliści, konsekwencje są bardzo poważne.
Jak podkreśla Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, młodzi ludzie wybierają tę formę nikotyny m.in. z powodu niskiego kosztu i smaku liquidów. Dodaje, że istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci i dorosłych. W województwie świętokrzyskim na szczęście takich nie odnotowano.
– E-papieros, czyli elektroniczny inhalator nikotyny jest to zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne, dające użytkownikowi podobne wrażenia, jak przy paleniu tradycyjnych papierosów. Szkodliwość jest nieco mniejsza ponieważ nie istnieje tu proces spalania i nie wydziela się tlenek węgla. Jednak papieros elektroniczny może uzależnić tak samo jak papieros tradycyjny – informuje Ewa Czarnecka, starszy asystent w dziale promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kielcach.
– Papierosy elektroniczne w swoim liquidzie zwykle zawierają glikol propylenowy, glicerynę, aromaty i nikotynę, czyli substancję wysoce uzależniającą. Uzależniają tak samo albo i bardziej niż papierosy tradycyjne, ponieważ mają ładne kształty, są ciekawymi gadżetami, a po takie młodzież chętnie sięga – dodaje Czarnecka.
Szkodliwy wpływ e-papierosów na zdrowie potwierdzają również lekarze. – Mogą one prowadzić do chorób płuc, podobnie jak papierosy tradycyjne. Należy także brać pod uwagę możliwość dodawania do liquidów substancji psychoaktywnych, np. dopalaczy, o czym głośno się mówi głównie zagranicą – informuje doktor nauk medycznych Zbigniew Bajor, alergolog oraz pulmonolog.
– Używanie e-papierosów zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego ponad dwukrotnie. Jeśli je palimy na przemian z papierosami tradycyjnymi, to ryzyko jest pięciokrotnie wyższe – dodaje specjalista.
Elektroniczne papierosy miały być remedium na uzależnienie od tych tradycyjnych, jednak w efekcie spowodowały kolejne problemy, szczególnie wśród młodych ludzi. Nauczyciele przyznają, że obok smartfonów, są drugim najpopularniejszym gadżetem w plecakach uczniów.