Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

GIS ostrzega uczniów przed papierosami elektronicznymi! Powodują zaburzenia pracy mózgu!

poniedziałek, 09 września 2019 13:51 / Autor: Magdalena Nowak
GIS ostrzega uczniów przed papierosami elektronicznymi! Powodują zaburzenia pracy mózgu!
GIS ostrzega uczniów przed papierosami elektronicznymi! Powodują zaburzenia pracy mózgu!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed elektronicznymi papierosami. Służby sanitarne w ciągu najbliższych dni roześlą ostrzeżenie do szkół na temat szkodliwości tego urządzenia. Przyczyną tej decyzji jest rosnąca liczba młodych użytkowników e-papierosów oraz niepokojące doniesienia o zdrowotnych skutkach ich używania.

Konsekwencje palenia papierosów elektronicznych mogą być o wiele poważniejsze niż samo uzależnienie od nikotyny. – Choć e-papieros pozbawiony jest substancji smolistych, czyli czynników rakotwórczych, ma drażniące działanie, które może być niebezpieczne, chodzi tu m.in. o glikol propylenowy, który występuje w podgrzewaczach i migruje do organizmu osoby palącej. Są również informacje o chorobach płuc u osób używających papierosy elektroniczne. Należy także brać pod uwagę możliwość dodawania do liquidów substancji psychoaktywnych, np. dopalaczy – informuje doktor nauk medycznych Zbigniew Bajor, alergolog oraz pulmonolog.

– Używanie e-papierosów zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego ponad dwukrotnie. W przypadku używania e-papierosa i papierosa tradycyjnego, czyli tzw. podwójnego palenia, to ryzyko jest pięciokrotnie wyższe – dodaje specjalista.

Jedną z przyczyn alarmu GIS i wysłania na dzienniki elektroniczne do szkół informacji, jest wejście na polski rynek nowej firmy - amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. To podmiot, który jest oskarżony w USA o reklamowanie swoich wyrobów wśród młodzieży, co przyczynia się do wzrostu zażywania nikotyny. Jak zaznacza GIS, smaki dymu w postaci mango czy coca-coli oraz wygląd e-papierosa jako modnego gadżetu wskazują, że jest do produkt kierowany do młodszej grupy odbiorców.

– Wysyłanie takich informacji do szkół to bardzo dobry pomysł, ponieważ nie ma wątpliwości co do tego, że e-papierosy są bardzo szkodliwe, badania pokazują, że mogą prowadzić m.in. do ciężkiej niewydolności oddechowej. W płynach, które są stosowane w e-papierosach znajduje się nikotyna, więc młodzi ludzie bardzo szybko mogą się uzależnić. Trzeba pamiętać, że liquidy są produkowane przez te same koncerny co papierosy – tłumaczy Ewa Ziemkiewicz, kierownik oddziału Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

– Nikotyna ma szczególnie negatywny wpływ na zdrowie młodych osób, których mózg się rozwija. Działa jak uzależnienie chemiczne, powodując zaburzenia myślenia, wpływając na umiejętności poznawcze czy zapamiętywanie, co w efekcie prowadzić może do gorszych wyników w nauce – uzupełnia Ewa Ziemkiewicz.

Elektroniczne papierosy miały być remedium na uzależnienie od tych tradycyjnych, jednak w efekcie spowodowały kolejne problemy w społeczeństwie, szczególnie wśród młodych ludzi. Nauczyciele przyznają, że obok smartfonów, e-papierosy są drugim najpopularniejszym gadżetem w plecakach uczniów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO