Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów

poniedziałek, 14 listopada 2016 12:38 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów
Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów
Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

Specjalna sala do znieczulania pacjentów czekających na badanie rezonansem magnetycznym powstała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Znalazł się w niej profesjonalny sprzęt, z którego skorzystają przede wszystkim dzieci. 

-  Badanie w rezonansie magnetycznym trwa często 30- 40 minut i musi być wykonywane w bezruchu. Każdy wie, że w przypadku małych dzieci jest to bardzo trudne. Dlatego należy je znieczulać. Ale do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i sala, gdzie mali pacjenci, w obecności anestezjologów są znieczulani i później, po badaniu wybudzani – podkreślił doktor Krzysztof Bidas, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Po połączeniu szpitalika dziecięcego ze szpitalem na kieleckim Czarnowie, mali pacjenci mieli wykonywane to badanie w  Świętokrzyskim Centrum Onkologii.  – Wszystko zmieniło się, kiedy w  ŚCO wymieniono rezonans na trzyteslowy.  Niestety jest on za mocny dla dzieci i musieliśmy kierować ich na takie badania do innych miast, między innymi: Łodzi, Krakowa i Skarżyska.  Dlatego konieczne było  zmodernizowanie i doposażenie naszej pracowni – wyjaśnił Andrzej Domański, dyrektor szpitala.

W  ramach inwestycji przebudowano pracownię oraz zakupiono specjalistyczny sprzęt, w tym m. in. kardiomonitory,  defibrylator, aparat do znieczulania, pompę infuzyjną i system monitorowania pacjenta. - Ten sprzęt będzie służył nie tylko  dzieciom, ale także dorosłym pacjentom, którzy z przyczyn medycznych będą musieli być znieczulani – podkreśla Łukasz Wypchło, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala na Czarnowie.

Rocznie w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest około czterech tysięcy badań.

Koszt inwestycji to ponad milion złotych. Większość kwoty na ten cel przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO