REGION
Zakupili sprzęt do znieczulania małych pacjentów
Specjalna sala do znieczulania pacjentów czekających na badanie rezonansem magnetycznym powstała w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Znalazł się w niej profesjonalny sprzęt, z którego skorzystają przede wszystkim dzieci.
- Badanie w rezonansie magnetycznym trwa często 30- 40 minut i musi być wykonywane w bezruchu. Każdy wie, że w przypadku małych dzieci jest to bardzo trudne. Dlatego należy je znieczulać. Ale do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt i sala, gdzie mali pacjenci, w obecności anestezjologów są znieczulani i później, po badaniu wybudzani – podkreślił doktor Krzysztof Bidas, dyrektor ds. medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
Po połączeniu szpitalika dziecięcego ze szpitalem na kieleckim Czarnowie, mali pacjenci mieli wykonywane to badanie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. – Wszystko zmieniło się, kiedy w ŚCO wymieniono rezonans na trzyteslowy. Niestety jest on za mocny dla dzieci i musieliśmy kierować ich na takie badania do innych miast, między innymi: Łodzi, Krakowa i Skarżyska. Dlatego konieczne było zmodernizowanie i doposażenie naszej pracowni – wyjaśnił Andrzej Domański, dyrektor szpitala.
W ramach inwestycji przebudowano pracownię oraz zakupiono specjalistyczny sprzęt, w tym m. in. kardiomonitory, defibrylator, aparat do znieczulania, pompę infuzyjną i system monitorowania pacjenta. - Ten sprzęt będzie służył nie tylko dzieciom, ale także dorosłym pacjentom, którzy z przyczyn medycznych będą musieli być znieczulani – podkreśla Łukasz Wypchło, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej szpitala na Czarnowie.
Rocznie w Pracowni Rezonansu Magnetycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wykonywanych jest około czterech tysięcy badań.
Koszt inwestycji to ponad milion złotych. Większość kwoty na ten cel przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
https://emkielce.pl/region/zakupili-sprzet-do-znieczulania-malych-pacjentow#sigProGalleriad42462ce50