Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wójt i sekretarz z prokuratorskimi oskarżeniami

piątek, 07 lipca 2017 14:03 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Shutterstock
Dariusz Skrzyniarz

Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód w Kielcach skierowała do Sądu Rejonowego w Opatowie akt oskarżenia przeciwko 9 osobom o przestępstwa związane z wyborami samorządowymi z 2014 roku. Wśród nich są także funkcjonariusze publiczni: Leszek W., wójt gminy Tarłów oraz sekretarz gminy Robert Cz. Prokuratura zarzuca tej dwójce podejrzanym przekraczanie uprawnień i niedopełnianie obowiązków przy sporządzaniu aktów pełnomocnictw wyborczych, poświadczenie nieprawdy w tych dokumentach i wyłudzenie na ich podstawie poświadczeń nieprawdy w kolejnych dokumentach wyborczych.

Wśród oskarżonych jest Dariusz L., pracownik Urzędu Gminy w Tarłowie, który również podejrzany jest o przekraczanie uprawnień poprzez poświadczenie nieprawdy w sporządzonych przez niego dokumentach oraz wyłudzenie poświadczenia nieprawdy w dokumentach związanych z wpisaniem ustalonych osób do rejestru wyborców.

Pięciu kolejnym oskarżonym zarzucono użycie podstępu w celu nieprawidłowego sporządzenia dokumentów wyborczych i dopuszczenia ich do głosowania w wyborach, jako pełnomocników ustalonych wyborców. Jednej osobie zarzucono przywłaszczenie funkcji publicznej, tj. wykorzystanie błędnego przeświadczenia o pełnieniu funkcji funkcjonariusza publicznego i wykonania czynności związanej z jego funkcją poprzez sporządzenie oświadczenia potwierdzającego zamieszkanie na dokumencie do rejestru wyborców. Z tej grupy dwoje oskarżonych złożyło wnioski o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie im kary bez przeprowadzania rozprawy, a są to w przypadku jednej osoby kara 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 1 rok, a w przypadku drugiej 4 miesięcy ograniczenia wolności.

Za zarzucane oskarżonym czyny grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności.

Poinformowała: Prokuratura Okręgowa w Kielcach

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO