Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Warunki pracy lekarzy niszczą ich zdrowie psychiczne

czwartek, 07 stycznia 2021 10:46 / Autor: Magdalena Nowak
Warunki pracy lekarzy niszczą ich zdrowie psychiczne
Warunki pracy lekarzy niszczą ich zdrowie psychiczne
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ogólnopolskie badanie wykazało, że 78,5 procenta lekarzy  zauważa u siebie pogorszenie stanu zdrowia psychicznego w czasie pandemii koronawirusa. Według medyków, w głównej mierze wywołały to trudne warunki pracy, a ankietowanym towarzyszyło uczucie niepokoju. Około 67 procent lekarzy nie szukało w tym zakresie profesjonalnej pomocy.

Badanie zostało przeprowadzone przez UCE Research i Syno Poland dla aplikacji Therapify i portalu BML. – Skoro prawie ośmiu na dziesięciu medyków uważa, że pogorszyło się ich zdrowie psychiczne w tak krótkim czasie, to trudno mówić o indywidualnych czynnikach. Raczej świadczy to o systemowym problemie – mówi Damian Markowski z Theraplify.

Według medyków, których zdrowie psychiczne pogorszyło się, najczęściej było to wynikiem trudnych warunków pracy (31,6 procenta). Dodatkowo badani twierdzili, że źle zadziała na nich izolacja społeczna (23,8 procenta). Ponadto osoby z tej grupy zawodowej bały się, że mogą narażać na zakażenie swoich bliskich (23, 8 procenta). Sporadycznie dokuczał im lęk o własne zdrowie (8,2 procenta).

– Lekarze, pielęgniarki czy inni pracownicy medyczni to ludzie tacy sami jak my, mają swoje emocje, życie prywatne i rodziny, o które się boją. Poza stresorami ogólnoludzkimi, z którymi każdy sobie musi radzić, dochodzą stresory zawodowe, związane z niepewnością jaką niesie za sobą pandemia, bo przecież nie znamy jej punktu końcowego – mówi Katarzyna Białek, psycholog.

– Do tego dochodzą trudności organizacyjne u tej grupy zawodowej, przeładowanie obowiązków. Temu wszystkiemu towarzyszy problem systemowy w zakresie bieżącego wsparcia psychologicznego dla personelu medycznego, a to powoduje, że emocje są spychane na bok i zamrażane. Lekarze z pierwszej linii frontu otrzymują też komunikat społeczny, że muszą być silni i nie dają sobie przyzwolenia na gorszy moment w obecnej sytuacji. W pierwszych etapach pandemii były oklaski dla personelu medycznego, później pojawiło się mnóstwo negatywnych sygnałów i sytuacji – dodaje specjalistka.

Badanie dotyczące zdrowia psychicznego medyków zostało zrealizowane w dniach 5-22.12.2020. Uczestniczyło w nim 712 lekarzy z całej Polski.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO