Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

MIASTO

Zdrowie psychiczne dzieci to nasza wspólna sprawa

piątek, 11 października 2024 13:07 / Autor: Maria Karyś
Zdrowie psychiczne dzieci to nasza wspólna sprawa
Zdrowie psychiczne dzieci to nasza wspólna sprawa
Maria Karyś
Maria Karyś

Stres, depresja, niska samoocena oraz uzależnienia i konsekwencje z nimi związane to aktualne problemy i zagrożenia wśród dzieci i młodzieży. Dziś (11 października) Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach zorganizował konferencję ,,Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – wspólna sprawa i zespołowa praca inwestycją w przyszłość".

– Dziś, kiedy świat tak goni coraz więcej zaburzeń psychicznych pojawia się u dzieci i młodzieży. Występują depresja, niska samoocena. Nowe technologie też sprawiają, że młode społeczeństwo jest w ogromnym stresie. Należy wyjść naprzeciw tym sprawom, dlatego tak ważna jest dzisiejsza konferencja – mówi Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Mirosław Schon, psychoterapeuta, trener w zakresie profilaktyki agresji i uzależnień, zauważa, że problemy zdrowia psychicznego sięgają po coraz młodszych ludzi.

– Dorośli ludzie różnie sobie radzą ze zmianami, które zachodzą wokół a dzieci są taką świeżą kalką w takich sytuacjach. Jeśli my rodzice czy wychowawcy nie staniemy na wysokości zadania i nie zmienimy systemowo pewnych rzeczy to za chwilę będziemy zbierać negatywne konsekwencje. Uciekają nam relacje, balans, zdrowy styl życia, czy to, co jest najważniejsze i jest profilaktyką zdrowia psychicznego – zauważa specjalista.

Według badań Fundacji UNAWEZA z 2023 roku, blisko milion młodych osób w Polsce, w wieku 10-18 lat, potrzebuje pilnej konsultacji z psychospecjalistą.

– To pokazuje nam skalę problemu. Wszelkie badania dotyczące zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w naszym kraju prowadzone jeszcze przed pandemią, pokazywały wysokie zapotrzebowanie na wsparcie specjalisty. Pandemia nam tę sytuację pogorszyła. A dostępność opieki psychiatryczno-psychologicznej jest niestety na niewystarczającym poziomie – podkreśla Justyna Żukowska-Gołębiewska, psycholog z Fundacji UNAWEZA.

By zauważyć niepokojące sygnały rodzice oraz opiekunowie muszą być bardzo uważni i czujni.

– W praktyce to oznacza po prostu obecność. Dotyczy to również nauczycieli i wychowawców. Jeśli zauważymy diametralną zmianę u swoich pociech, na przykład  z bardzo energicznych stały się osowiałe to należy zwrócić szczególną uwagę. To dotyczy również dzieci bardzo milczących – dodaje psycholog.

Na stronie internetowej NFZ znajdziemy listę ośrodków w naszym regionie, które udzielą pomocy młodym ludziom.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO