Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W tych zawodach bez problemu znajdziesz pracę

poniedziałek, 06 lutego 2023 12:34 / Autor: Weronika Kępa
W tych zawodach bez problemu znajdziesz pracę
W tych zawodach bez problemu znajdziesz pracę
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Ministerstwo edukacji i nauki już po raz piąty opublikowało listę zawodów, które w najbliższych latach będą najbardziej pożądane na rynku pracy. Prognoza uwzględnia zarówno ogólnopolskie dane, jak i podział na poszczególne województwa, w tym również region świętokrzyski.

Celem prognozy jest wskazanie, w jakim kierunku powinna rozwijać się oferta szkolnictwa branżowego w poszczególnych regionach Polski. W 2023 roku na liście krajowej wyszczególniono trzydzieści trzy zawody. Wśród nich między innymi automatyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, elektryk, technik budowy dróg, technik elektryk czy technik energetyk.

Po raz pierwszy na liście krajowej pojawiły się też takie profesje, jak operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami, monter izolacji przemysłowych i technik izolacji przemysłowych.

Te same cztery zawody znalazły się wśród tych z istotnym zapotrzebowaniem w województwie świętokrzyskim. Ponadto w naszym regionie będą także bardzo potrzebni m.in. cukiernicy, kucharze, opiekunki dziecięce i osób starszych, piekarze, ślusarze czy stolarze.

Na liście umiejętności o umiarkowanym zapotrzebowaniu w województwie świętokrzyskim znalazły się z kolei m.in. animator rynku książki, asystent osoby niepełnosprawnej, asystentka stomatologiczna, blacharz samochodowy, drukarz offsetowy, florysta, fotograf, kelner, higienistka stomatologiczna oraz podolog.

Pełna prognoza jest dostępna pod linkiem: https://tiny.pl/w4rbp

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO