REGION
W Świętokrzyskiem powstanie pierwszy Bank Mleka Kobiecego
Bank Mleka Kobiecego powstanie w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu. Jak poinformował Marcin Zawierucha, dyrektor Centrum, będzie to pierwsza taka jednostka w regionie. To nie jedyna nowość - placówka w styczniu zacznie wykonywać testy na przeciwciała dla osób, które przeszły koronawirusa.
Jak informuje Marcin Zawierucha, Bank Mleka Kobiecego powstanie w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. – Nie jestem lekarzem, ale wczytując się w literaturę fachową można się przekonać, że mleko kobiety to nie tylko pokarm dla dziecka ale nawet lek, szczególnie w przypadku dzieci przedwcześnie urodzonych. Zasięgnęliśmy wiedzy lekarzy i wiemy, że jest potrzeba powstania takiego miejsca. Mamy opracowaną technologię transportu oraz przechowywania mleka, natomiast Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach będzie odpowiedzialny za technologię poboru i jego podania – dodaje dyrektor.
Mleko matki jako pierwszy pokarm pełni szczególną rolę w żywieniu niemowlaka. Jego dostępność i jakość mogą zdecydować o późniejszym stanie zdrowia dorosłego człowieka. Pokarm kobiecy zawiera tysiące aktywnych składników, które mają wartości pozażywieniowe i są niemożliwe do wyprodukowania na drodze procesu technologicznego. Dzieci karmione mlekiem matki w przyszłości mają mniejsze problemy zdrowotne, znacznie rzadziej zapadają na choroby serca, anemię czy alergie.
W styczniu w Podzamczu będzie można również zbadać poziom przeciwciał po przebytej infekcji koronawirusa. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które chcą zostać dawcami osocza, mogącego posłużyć do leczenia kolejnych osób zakażonych wirusem sars-cov-2.