REGION
Będzie cieplej, taniej i bardziej ekologicznie
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne przejdzie termomodernizację. W Podzamczu zostaną wdrożone nowoczesne pompy ciepła. Inwestycja wyniesie niespełna pięć milionów złotych.
Planowana jest termomodernizacja dwóch budynków: gmachu wystawowego Centrum Nauki Leonardo da Vinci oraz biurowca Biobanku.
– Oprócz termomodernizacji, w budynku wystawowym zostanie zmienione oświetlenie na energooszczędne typu LED. Jest ono o wiele tańsze w użytkowaniu, co kolejny raz przekłada się na zmniejszenie pobierania energii. Osiągamy przez to nasz główny cel. Nasi obywatele, którzy zamieszkują tamte okolice będą mogli oddychać czystszym powietrzem. Myślę, że to powód do radości – twierdzi Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.
W Centrum Nauki zostanie wymieniony drogi w utrzymaniu kocioł grzewczy. Zastąpią go pompy ciepła, zasilane przez panele fotowoltaiczne. Te same urządzenia będą ogrzewały wodę płynącą w kaloryferach i kranach biurowca RCNT.
– Przede wszystkim chciałam podkreślić, że zastosowane będą nowoczesne technologie. To sprawi, że jednostka zyska sporą autonomię, ponieważ gmach, w którym mieszczą się laboratoria, do tej pory pozyskiwał energie z sąsiadującego z nim Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – zaznacza Bogumiła Niziołek, dyrektor departamentu Ochrony Zdrowia UMWŚ.
Wkład własny RCNT to ponad trzy miliony złotych. Pozostała część inwestycji to pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego. Na ten cel pozyskał on z Unii Europejskiej półtora miliona złotych.
– Bardzo dziękuję panu wicemarszałkowi i pani dyrektor za wsparcie i pomoc w pozyskaniu środków. Po wielu perturbacjach udało nam się te formalności doprowadzić do końca – mówi Krzysztof Ołownia, dyrektor RCNT.
Zakończenie realizacji projektu „Wzrost efektywności energetycznej kompleksu budynków Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego poprzez termomodernizację i wdrożenie OZE" planowane jest na sierpień 2023. Wykona go lokalna firma Enerko Energy.