Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

W nowym roku szkolnym będą inne zasady rekrutacji

czwartek, 06 grudnia 2018 14:43 / Autor: Beata Kwieczko
W nowym roku szkolnym będą inne zasady rekrutacji
W nowym roku szkolnym będą inne zasady rekrutacji
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W przyszłym roku szkolnym o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych będą ubiegali się po raz pierwszy absolwenci ośmioletniej szkoły podstawowej i trzeciej klasy gimnazjum. Zwiększy sie liczba uczniów, ale kuratorium oświaty przekonuje, że w naszym regionie wszyscy będą mieli zapewnione miejsca.

- Jesteśmy na kolejnym etapie reformy edukacji, bo w roku 2019/2020 wystartuje szkoła ponadpodstawowa, czyli pierwszy raz powstanie pierwsza klasa liceum, technikum i szkoły branżowej. W tym czasie będzie funkcjonować również ostatni rok szkoła ponadgimnazjalna czyli po trzeciej klasie gimnazjum. Wiemy, że będzie więcej młodzieży, ale mogę zapewnić, że w naszym województwie nie zabraknie dla nikogo miejsca. Wiadomo jednak, że nie każdy dostanie się do tej szkoły, do której by chciał pójść - mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Postępowania rekrutacyjne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zostaną przeprowadzone odrębnie, co oznacza, że nie będą oni rywalizowali o te same miejsca w tych samych szkołach. Uczniowie, którzy w czerwcu 2019 roku ukończą naukę w szkole podstawowej, zostaną przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej szkoły branżowej pierwszego stopnia. Z kolei absolwenci gimnazjum będą mogli ubiegać się o przyjęcie do 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum lub 3-letniej szkoły branżowej pierwszego stopnia.  Zasady rekrutacji w obu przypadkach zostaną podane do końca stycznia. Do szkół trafią ulotki szczegółowo informujące o wszystkich terminach, zasadach rekrutacji i o punktacji.

Kuratorium oświaty postawiło duży nacisk na doradztwo zawodowe, żeby przekonać uczniów, że wybór szkoły powinien być świadomy.

- Zachęcam do korzystania z doradztwa zawodowego i do otwartości w rozmowach z doradcą zawodowym. Bardzo ważne jest, aby rozpoznać swoje możliwości, umiejętności i kwalifikacje po to, żeby wybrać właściwy kierunek kształcenia. Bardzo dużą rolę odgrywają tu też rodzice, dlatego zachęcamy, aby wybierać właściwe szkoły. W tej chwili 55 procent uczniów wybiera kierunki zawodowe, technika lub szkoły branżowe i myślę, że ten wskaźnik powinien się jeszcze zwiększać - mówi wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Nowością jest tegoroczny egzamin ósmoklasisty. Próbny egzamin odbędzie się w dniach od 18 do 20 grudnia. Pojawi sie na mim materiał, który jeszcze nie jest przerobiony, więc wyniki z tego egzaminu nie będą mogły być brane pod uwagę przy ocenianiu. Kolejny egzamin zostanie przeprowadzony w kwietniu 2019 roku i podejdą do niego uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej. To sprawdzian obowiązkowy, a za jego przeprowadzenie odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna. Reforma systemu oświaty nie tylko podniesie jakość edukacji, ale jest ratunkiem przed niekorzystnymi skutkami niżu demograficznego.

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji na rok szkolny 2019/2020 dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl/rekrutacja

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO