Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W Chmielniku szyją maseczki. Jedną dostała Chmielnicka Gąska

wtorek, 21 kwietnia 2020 10:09 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. Świętokrzyski Sztetl
Beata Kwieczko

Mieszkańcy gminy Chmielnik otrzymają maseczki, które szyją pracownicy Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl oraz Chmielnickiego Centrum Kultury. Jedną z pierwszych otrzymał pomnik "Chmielnickiej Gąski".

Pomysłodawczynią szycia maseczek była Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl, a do współpracy włączyła się  Małgorzata Gładyszewska, dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury.

- Mamy niewielkie moce przerobowe i tylko jedną maszynę. Jeśli sprzęt nie odmówi współpracy, to dziennie możemy uszyć nawet 30 maseczek. Do szycia wykorzystujemy swój materiał, ale gumki musieliśmy zamówić - opowiada Małgorzata Gładyszewska.

Jako pierwsza maseczkę otrzymała "Chmielnicka Gąska". Pomnik stoi w miejscu dawnej studni i jest symbolem żydowskiego Chmielnika, który szczególnie w okresie międzywojennym słynął z tuczarni gęsi i wyśmienitej gęsiny.

- Zajadano się nią na wiedeńskim dworze, a na gąskę do Chmielnika zjeżdżano z całej Polski. Tradycja jest wciąż w Chmielniku podtrzymywana, bo co roku 11 listopada gmina zaprasza na Święto Gęsiny. Do Gęsiej Studni prowadzimy turystów, uczniów i uczestników gier terenowych - informuje Agnieszka Dziarmaga, kierownik Świętokrzyskiego Sztetla.

Na razie organizatorzy akcji nie wytypowali konkretnych odbiorców maseczek. Dyrektor Chmielnickiego Centrum Kultury prosi, aby mieszkańcy, instytucje lub organizacje zgłaszały swoje potrzeby.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO