Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

[VIDEO] Przemoc ma różne oblicza. Ta kampania społeczna ma jej przeciwdziałać

czwartek, 25 listopada 2021 09:42 / Autor: Weronika Kępa
[VIDEO] Przemoc ma różne oblicza. Ta kampania społeczna ma jej przeciwdziałać
Fot. Mateusz Wolski
[VIDEO] Przemoc ma różne oblicza. Ta kampania społeczna ma jej przeciwdziałać
Fot. Mateusz Wolski
Weronika Kępa
Weronika Kępa

„Sprawcy” to tytuł nowego spotu społecznego, mającego przeciwdziałać zachowaniom przemocowym występującym na co dzień w różnych środowiskach – od pracy, przez znajomych, po rodzinę. Pomysłodawcą i inicjatorem kampanii jest Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w rządowym biuletynie informacji publicznej przemocy doświadcza ponad 220 tysięcy Polaków, z czego większość, bo ponad 120 tysięcy, stanowią kobiety. To dane oficjalne. W rzeczywistości osób, które na co dzień doświadczają przemocy, nie tylko fizycznej, ale również psychicznej, seksualnej czy ekonomicznej, jest o wiele więcej. Nie każdy „Sprawca” ma niebieską kartę, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jego zachowanie jest przemocą. Uświadamiać o tym ma krótki film stworzony przez Stowarzyszenie Sztuka Łączenia.

Występujące w nim postacie mówią o swoich przemocowych zachowaniach, które na pozór wydają się banalnymi, zwykłymi historiami. Właśnie takich powszechnie spotykanych sytuacji, społecznie usprawiedliwianych, a de facto będących zachowaniami przemocowymi dotyka najnowsza kampania społeczna stowarzyszenia.

– Sprawcą przemocy może być każdy z nas i często sobie tego nie uświadamiamy. Swoją agresję lubimy usprawiedliwiać. Robią to rodzice szarpiący dzieci, szefowie krzyczący na pracowników, uczestnicy forów internetowych obrażający innych swoimi wpisami. Chcemy zwrócić uwagę na to, że są to zachowania związane z przemocą – mówi Aleksandra Niemczyk, autorka i pomysłodawczyni klipu.

Stworzenie i realizację kampanii wsparł Świętokrzyski Urząd Marszałkowski. – Przemoc ma różne oblicza, także te codzienne, pojawia się w pozornie niewinnych sytuacjach. Dlatego sprawcą przemocy może być każdy z nas, chyba, że wybierze inaczej i powstrzyma swoje emocje. Taki też jest cel tej kampanii, aby rozpocząć zmienianie świata na lepszy od swojego zachowania – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

W ramach inicjatywy w Internecie pojawią się niebawem grafiki dotyczące konsekwencji przemocy oraz krótkie filmiki, w których specjaliści z Ośrodka Korekcyjno-Edukacyjnego dla Osób Stosujących Przemoc w Rodzinie opowiedzą o tym, jakie skutki niosą ze sobą zachowania przemocowe. Wówczas twórcy kampanii zaproszą wszystkich odbiorców do promocji spotów na swoich kanałach społecznościowych.

– Wystarczy, aby każdy komu leży na sercu zmniejszenie liczby zachowań agresywnych udostępnił treści w mediach społecznościowych z użyciem hasztagu #sprawcy. Mam nadzieję, że doprowadzi to do autorefleksji u wielu osób – dodaje Aleksandra Niemczyk.

Spot pt. „Sprawcy” można zobaczyć w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Sztuka Łączenia, na: Facebooku, Instagramie oraz Youtube. Występują w nim m.in. aktorzy kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków samorządu województwa świętokrzyskiego w 2021 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO