Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Uważajcie na żmije!

wtorek, 14 lipca 2020 12:10 / Autor: Marzena Rygiel
Uważajcie na żmije!
foto lasy.gov.pl
Uważajcie na żmije!
foto lasy.gov.pl
Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Jest lato, ciepło, więc musimy liczyć się z tym, że możemy w lesie spotkać... żmiję. Wysokie temperatury sprzyjają ich występowaniu, dlatego wybierając się w nasłonecznione miejsca, należy w szczególności mieć się na baczności.

Dobra wiadomość jest taka, że do ukąszeń przez żmiję dochodzi w sporadycznych przypadkach, gdy gad czuje się zagrożony. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy na niego nastąpimy. Gdy żmii nie zdenerwujemy, nie powina nam zrobic niczego złego.

– Pamiętajmy też, że zaskrońce często mylone są ze żmijami – mówi Paweł Kosin, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Daleszyce. – Cechami, które pozwalają je od siebie odróżnić jest kształt źrenicy. U żmii jest ona bardziej pionowa. Rzadko kiedy jednak mamy możliwość przyjrzeć się jej oczom, dlatego skuteczniej jest poznać ją  po charakterystycznym zygzaku, który nie bez powodu występuje w drugim członie jej nazwy. Możemy się jednak też spotkać z jej odmianą melanistyczną, która jest cała czarna i nie dopatrzymy się u niej zygzaka. Zaskroniec na swoich skroniach posiada też charakterystyczne żółte plamy, które pozwalają stwierdzić, że nie mamy do czynienia ze żmiją.

Paweł Kosin przypomina również, że wszystkie gady w Polsce objęte są ochroną i zabijanie ich jest złamaniem prawa. Mówi także o sposobach, które pozwolą nam uchronić się przed ukąszeniem.

– Wybierając się do lasu najlepiej założyć wysokie obuwie, które w pełni zakrywa naszą stopę, oraz spodnie z długimi nogawkami. Elementarną zasadą jest patrzenie pod nogi. Żmije jako zwierzęta zmiennocieplne wybierają miejsca dobrze oświetlone, czyli takie, gdzie słońce przygrzewa mocniej. Jeśli w takich miejscach będziemy szczególnie uważni, prawdopodobieństwo ukąszenia jest stosunkowo małe – tłumaczy Kosin.

Żmija po ukąszeniu zostawia charakterystyczny ślad w postaci dwóch wkłuć. Jeśli już gad nas ugryzie, należy bezzwłocznie podać poszkodowanemu surowicę. Dla człowieka w pełni sił poza bólem i opuchlizną ukąszenie nie powinno się skończyć w poważniejszy sposób, jednak w przypadku osób starszych i dzieci może wystąpić nawet zagrożenie życia.

wezeLasy Państwowe

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO