Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Uczcimy 6 dekad współpracy

czwartek, 24 sierpnia 2017 09:16 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
fot. biuro prasowe urzędu marszałkowskiego
Dariusz Skrzyniarz

Już prawie 60 lat trwa współpraca pomiędzy regionem świętokrzyskim a obwodem winnickim na Ukrainie. Ten jubileusz uczcimy wydarzeniami kulturalnymi i spotkaniami biznesowymi. Pomiędzy włodarzami zostały podpisany odpowiedni dokument w tej sprawie. „Plan obchodów 60-lecia współpracy świętokrzysko–winnickiej. Świętokrzyskie - Winniczyzna. Dwa regiony - jedno serce. 60 lat współpracy.” parafowali marszałek Adam Jarubas i przewodniczący obwodu winnickiego Walerij Korowij. Zakłada on organizację wydarzeń gospodarczych, kulturalnych, wymianę doświadczeń na poziomie organizacji pozarządowych oraz wakacyjna współpraca młodzieży.

Wymiana młodzieży w ramach obchodów jubileuszu rozpoczyna się już w tym tygodniu. Do 1 września w województwie świętokrzyskim wypoczywać będzie grupa 20 osób z obwodu winnickiego. To młodzież z rodzin poszkodowanych w wyniku działań wojennych na wschodzie Ukrainy. Współorganizatorem wizyty jest Związek Harcerstwa Polskiego, dlatego druhowie ze Świętokrzyskiego w przyszłym roku wyjadą na wakacyjny obóz do Winnicy.

W przyszłym tygodniu do regionu przyjadą też dyrektorzy instytucji pomocy społecznej z Winnicy, by zbierać świętokrzyskie doświadczenia w zakresie funkcjonowania usług pomocowych. Z kolei we wrześniu na Ukrainę wyjedzie misja gospodarcza przedsiębiorców z naszego regionu zainteresowanych rynkiem ukraińskim. W Winnicy uczestniczyć będą m.in. w Forum Inwestycyjnym, podczas którego mowa będzie o współpracy świętokrzysko-winnickiej w obszarze turystyki i gospodarki.

W przyszłym roku zaplanowane są m.in. wystawy fotograficzne „Świętokrzyskie - Winnicczyzna - oczami partnera”, Dzień Europy na Ukrainie: prezentacja regionu świętokrzyskiego, w tym m.in. dziedzictwa kulturowego, atrakcji turystycznych czy dokonań Teatru im. Stefana Żeromskiego. Na koniec odbędzie się uroczysta sesja Sejmiku z udziałem przedstawicieli obwodu winnickiego. Dla mieszkańców regionu zorganizowany zostanie także wielki koncert ukraińskich artystów.

Współpraca pomiędzy dawnym województwem kieleckim a obwodem winnickim sięgają 1958 roku. Wtedy podpisany został list intencyjny w tej sprawie. W latach 90. ubiegłego wieku zawierane były nowe porozumienia regulujące relacje pomiędzy regionami.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO