Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Trzysta wiosen za nim. Wyjątkowy jubileusz w Tokarni

niedziela, 28 lipca 2019 16:26 / Autor: Wiktor Żelazny
Trzysta wiosen za nim. Wyjątkowy jubileusz w Tokarni
Trzysta wiosen za nim. Wyjątkowy jubileusz w Tokarni
Wiktor Żelazny
Wiktor Żelazny

Za nami Rodzinna Niedziela w Skansenie, której celem było uhonorowanie trzystulecia wybudowania spichlerza ze Złotej Pińczowskiej. Wspólne zdmuchnięcie świeczek, degustacja tortu, konstrukcja własnych modeli chałupy wiejskiej, a także poznawanie narzędzi używanych do obróbki drewna, to atrakcje, jakie czekały na wszystkich uczestników Niedzieli za węgłem.

- Tak cennego obiektu w Muzeum Wsi Kieleckiej w tej chwili nie ma. Zapraszamy do zwiedzania wnętrza, przede wszystkim do podziwiania bryły budynku, który ma charakterystyczny dach łamany typu krakowskiego o dwóch połaciach krytych gontem. Na drzwiach i belkach spichlerza można znaleźć daty związane z jego dalszą historią - opowiadał o jubilacie Leszek Gawlik, pracownik Muzeum Wsi Kieleckiej.

Spichlerz ze złotej pińczowskiej  powstał w 1719 roku. Jest to jeden z najcenniejszych przykładów dawnego budownictwa typu folwarcznego. Służył on, jak sama nazwa wskazuje, do przechowywania dużych ilości zboża. Pierwotnie wybudowany został w Rogowie nad Wisłą, skąd trafił do Złotej Pińczowskiej. Pomimo upływu lat zachował się on w bardzo dobrym stanie, a jego konstrukcja składa się w 80 procentach z substancji zabytkowej. Obecna bryła budynku znajdującego się w Parku Etnograficznym w Tokarni stanowi połączenie stylów z wieku XVIII i XIX.

W związku z obchodami trzystulecia spichlerza, na przybyłych czekał specjalnie przygotowany tort. Uczestnicy spotkania wspólnie zdmuchnęli świeczki, honorując w ten sposób jubileusz budynku, po czym przystąpili do degustacji ciasta.

Oprócz słodkiego poczęstunku na gości rodzinnej Niedzieli w Skansenie czekały dodatkowe atrakcje. Mogli oni samodzielnie wykonać model chałupy wiejskiej ze specjalnie przygotowanych drewnianych i papierowych elementów. Inną atrakcją przygotowaną dla zwiedzających było poznawanie kolekcji narzędzi używanych przez cieśli, drwali i rzemieślników, zajmujących się obróbką drewna.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO