Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Trwa nabór do programu „Maluch+”

środa, 30 września 2020 10:59 / Autor: Weronika Kępa
Weronika Kępa

– Szeroka dostępność miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi to spokojna głowa rodziców i możliwość lepszego łączenia życia rodzinnego z aktywnością zawodową – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program „Maluch+” to najprościej mówiąc dofinansowanie pozwalające na dalsze funkcjonowanie już istniejących żłobków i klubów dziecięcych, bądź tworzenie dodatkowych miejsc opieki nad dziećmi w wieku do trzech lat.

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje ponad sześć tysięcy tego typu instytucji oferujących blisko 192 tysiące miejsc. Oznacza to, że opieką żłobkową otoczony jest co czwarty maluch w kraju.

– Zależy nam, by ta dostępność była jeszcze większa, by rodzice zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych ośrodkach, nie musieli martwić się o opiekę nad swoimi pociechami. Dzięki programowi „Maluch+” miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi systematycznie przybywa. To z kolei sprawia, że coraz więcej rodziców może łączyć wychowanie dzieci z pracą zarobkową – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach programu „Maluch+” na przestrzeni ostatnich pięciu lat tylko w województwie świętokrzyskim powstało ponad tysiąc nowych miejsc opieki.

- Ze względu na wyjątkowe okoliczności związane z pandemią koronawirusa chcieliśmy dać wszystkim zainteresowanym, zarówno jednostkom samorządowym, jak i podmiotom niepublicznym, więcej czasu na zapoznanie się z zasadami programu. Dlatego w  tym roku wcześniej niż zwykle, bo już 7 września, ruszył nabór ofert – podkreśla minister Maląg.

W 2021 roku dofinansowania z programu „Maluch+” będą opiewać na łączną kwotę 450 milionów złotych. Zainteresowani wzięciem udziału w konkursie mogą składać oferty w formie pisemnej do właściwego Urzędu Wojewódzkiego lub w formie elektronicznej poprzez platformę ePUAP, w zależności od modułu, do 16 października, bądź do 6 listopada.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO