Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Szkoły otrzymają pieniądze na wycieczki tropem polskiej historii

poniedziałek, 23 sierpnia 2021 13:19 / Autor: Natalia Pindral
Szkoły otrzymają pieniądze na wycieczki tropem polskiej historii
Szkoły otrzymają pieniądze na wycieczki tropem polskiej historii
Natalia Pindral
Natalia Pindral

15 milionów złotych zostanie przekazanych na realizację przedsięwzięcia  „Poznaj Polskę”, w ramach którego chętne szkoły otrzymają środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w naszym kraju obiektów kultury.

Przedsięwzięcie „Poznaj Polskę” to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.

– To nowa inicjatywa, która jest skierowana do uczniów wszystkich szczebli nauczania. Chodzi o to, żeby dzieci i młodzież poznały to co jest cennego w Polsce, ponieważ historia naszego kraju jest bogata, ale i trudna. W ramach „Poznaj Polskę” powstaje projekt związany z ziemią świętokrzyską, który w przyszłości chcemy rozbudować – informuje Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Dotacja do wycieczek jest uzależniona od długości jej trwania. Dofinansowanie za jednodniową wyniesie 5 tysięcy, za dwudniową 10 tysięcy a trzydniową 15 tysięcy. O te środki szkoły mogą aplikować poprzez organy prowadzące.

– Aplikowanie jest bardzo proste. Odbywa się poprzez system informacji oświatowej. Kolejność działań wygląda tak, że nauczyciel zgłasza chęć organizacji wycieczki do dyrektora, a on później wypełnia formularz i czeka na jego potwierdzenie – informuje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Przedsięwzięcie uatrakcyjni proces nauczania: nauka w unikalnym środowisku edukacyjnym, poszukiwanie śladów historii, a także eksperymentowanie w centrach naukowych. Dzięki współpracy IPN, atrakcje te będą świetne dopracowane pod względem merytorycznym.

– Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej zaangażuje się w projekt na kilku płaszczyznach. Weźmiemy udział w konferencji, która odbędzie się w dniach od 17-24 września. W jej trakcie doktor Marek Jedynak wygłosi referat „ Wykus serce wolnej Polski”. W ramach tego projektu bardzo aktywnie włączą się również pracownicy referatu edukacji narodowej delegatury IPN w Kielcach. Zadbają oni o merytoryczne przygotowanie programu, wybiorą miejsca pamięci oraz opracują trasy wycieczek – mówi Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika delegatury IPN w Kielcach.

Pilotaż projektu rusza 6 września i jest elementem „Polskiego Ładu”.

Tekst: Natalia Rębosz, Natalia Pindral

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO