Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach? Farmaceuci chętni, apteki nie

środa, 09 czerwca 2021 18:39 / Autor: Magdalena Nowak
Szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach? Farmaceuci chętni, apteki nie
Szczepienia przeciw Covid-19 w aptekach? Farmaceuci chętni, apteki nie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Około 150 farmaceutów w województwie świętokrzyskim nabyło uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw Covid-19 lub dokonywania kwalifikacji przed szczepieniem. Dodatkowo weszło również w życie rozporządzenie umożliwiającą szczepienia ochronne przeciw Covid-19 w aptekach. W punktach szczepień zorganizowanych w przychodniach i szpitalach chętnych do przyjęcia preparatu jest coraz mniej, czy farmaceuci będą wykorzystywać zatem swoje nowe uprawnienia?

Aby mogli oni wykonywać szczepienia przeciw Covid-19, niezbędne było ukończenie dwustopniowego kursu złożonego z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywne zaliczenie części teoretycznej, która prowadzona była na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, umożliwiało przystąpienie do części praktycznej realizowanej w centrach symulacji jednostek szkolących.

– Kielecka Okręgowa Izba Aptekarska nie prowadzi rejestru dotyczącego tego, ilu farmaceutów, którzy otrzymali uprawnienia  do szczepień faktycznie je wykonuje. Z rozmów, które prowadzimy w wąskim gronie wynika, że ten proces się jeszcze nie rozpoczął. Głównie dlatego, że szczepienia trochę wyhamowały, a punktów szczepień i personelu nie brakuje. Same uprawnienia mają rację bytu, bo jeśli nawet do tej pory nie zostały one wykorzystane, to nie wiemy jak to będzie w przyszłości, np. czy szczepienia nie będą ponawiane rok rocznie  – mówi Robert Gocał, prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej. – Jako Okręgowa Izba nie mamy też informacji, aby jakaś apteka na terenie województwa prowadziła szczepienia w tym momencie – dodaje Robert Gocał.

Zgodnie z rozporządzeniem szczepienia w aptekach mogą zostać przeprowadzone po spełnieniu określonych warunków, w dwóch pomieszczeniach apteki: administracyjno-szkoleniowym lub w izbie ekspedycyjnej. Warunkiem jest odpowiednie czasowe rozdzielenie funkcji pełnionych przez pomieszczenia lub wydzielenie obszaru gwarantującego bezpieczeństwo oraz poszanowanie intymności i godności pacjenta.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO