REGION
Świętokrzyskie gminy zaciskają pasa. Sprawdziliśmy, na czym będą oszczędzały
Ogrzewanie, oświetlenie, zużycie prądu i… materiałów biurowych – na tym m.in. oszczędzają samorządy z powiatu kieleckiego. Kryzys, inflacja i problemy energetyczne zmusiły władze gmin do zaciśnięcia pasa.
Gmina Morawica od lat należy do najzamożniejszych w regionie. Trudna sytuacja dotarła jednak również i tutaj.
– We wszystkich szkołach dyrektorzy podejmują odpowiednie decyzje dotyczące uzyskania niższych temperatur m.in. na salach gimnastycznych czy w sprawie ograniczenia oświetlenia. Rozważamy również kwestię oświetlenia ulicznego. Wymieniliśmy wszystkie lampy na LED-owe, więc tu już mamy pewne oszczędności. Oszczędzamy gdzie się da, szczególnie na drobnych rzeczach. Jednym z bardziej energochłonnych obiektów jest kryta pływalnia. Musimy się zastanowić nad formułą, w jakiej będzie ona działała – mówi Marian Buras, burmistrz miasta i gminy Morawica.
Włodarz zwraca uwagę na jeszcze inny problem, generujący milionowe straty.
– Mieliśmy duże dochody podatku dochodowego. Niestety, są one obecnie dużo niższe. Szacujemy, że tracimy na tym około pięciu milionów złotych. Wszystko przez niekorzystny system naliczania podatku. Będziemy próbowali spiąć nasz budżet, jednak będzie to niezmiernie trudne – dodaje burmistrz Morawicy.
Podobna sytuacja jest w gminie Nowiny.
– Ograniczamy oświetlenie wewnętrzne w budynku urzędu. Świeci się jedynie jedna trzecia opraw oświetleniowych. Jest zakaz używania klimatyzatorów jako źródeł ogrzewania i stosowania czajników elektrycznych. Zmniejszamy zużycie prądu. Na weekend zakręcamy ogrzewanie. Ograniczamy także zużycie materiałów biurowych przez naszych pracowników. Mamy ostatni etap modernizacji oświetlenia ulicznego. W stu procentach będzie ono LED-owe, a od godziny 23 do 5 rano jego natężenie jest zmniejszone o połowę. Chcemy również ograniczyć zużycie ciepła przez szkoły. Chodzi głównie o hale gimnastyczne i zachowywanie minimalnych temperatur, na które zezwalają przepisy – tłumaczy Sebastian Nowaczkiewicz, wójt Nowin.
Jesień dla samorządów to czas projektowania budżetów. W wielu z nich planowane są znaczne oszczędności. Tak jest m.in. w Miedzianej Górze.
– Mamy LED-owe oświetlenie drogowe, więc w tym względzie już generujemy mniejsze koszty. Wydatki bieżące rosną, więc z pewnością wprowadzimy pewne rozwiązania. W tej chwili opracowujemy budżet na przyszły rok. Więcej będę w stanie powiedzieć, gdy sporządzimy już ostateczny projekt. Na szkołach nie zamierzamy oszczędzać. Jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że budynki przeszły termomodernizację i możemy spokojnie podchodzić do tego tematu – podkreśla Damian Sławski, wójt Miedzianej Góry.
Uliczne lampy, choć już energooszczędne, mają gasnąć m.in. w Masłowie.
– Wprowadziliśmy programy oszczędnościowe we wszystkich jednostkach nam podległych. W listopadzie planujemy wyłączanie oświetlenia ulicznego od północy do godziny 4 rano, choć wszystkie nasze lampy są LED-owe. Trwają też inwestycje termomodernizacyjne obiektów. Hale sportowe i sale gimnastyczne nie mają jeszcze włączonego ogrzewania. Obniżamy również temperatury wewnątrz wszystkich szkół. Częściowo wyłączyliśmy również natryski przy obiektach sportowych – przyznaje Tomasz Lato, wójt Masłowa.