Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Świętokrzyscy terytorialsi wysadzają

sobota, 29 kwietnia 2023 12:03 / Autor: Michał Łosiak
Świętokrzyscy terytorialsi wysadzają
Świętokrzyscy terytorialsi wysadzają
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Saperzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej teorię przekuwają w praktykę. Kontynuowane są szkolenia dla kandydatów na przyszłych instruktorów w grupie saperskiej i inżynierii wojskowej. Po części teoretycznej, która odbyła się w lutym i marcu przyszedł czas na praktykę.

Na poligonie w Nowej Dębie terytorialsi prowadzą kurs, który jest częścią praktyczną przygotowującą przyszłych szkoleniowców. Przedsięwzięcie zostało przygotowane przez saperów z 10. ŚBOT przy wsparciu Centrum Szkolenia WOT oraz instruktorów z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. Terytorialsi w praktyce ćwiczą ogniowe, elektryczne i nieelektryczne sposoby wysadzania,  uczą się budowy i pokonywania zapór inżynieryjnych oraz szkolą się przy wysadzaniu elementów drewnianych, metalowych, betonowych oraz gruntów. Instruktorzy prowadzą również zajęcia na temat niszczenia dróg czy też innych elementów infrastruktury. Pięciodniowy kurs zakończy się egzaminem teoretyczno – praktycznym, który sprawdzi szkolonych oraz da im przepustkę do dalszej części szkolenia na instruktora.

– Cieszę się z faktu, że saperzy- instruktorzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady WOT dzielą się swoim doświadczeniem. Na zorganizowanym już po raz kolejny kursie szkolą saperów, przyszłych instruktorów – podkreśla płk Sławomir Machniewicz, dowódca 10. ŚBOT.

– Jestem niesamowicie zainteresowany saperstwem. Przyjechałem na kurs, bo to mi daje możliwość rozwoju. Takie kursy w cywilu nie są dostępne, a ten obecny po prostu jest rewelacyjny - podkreśla st. szer. Łukasz, 35-latek w „cywilu”, ponad dwa lata w WOT.

To już kolejny kurs w grupie inżynieryjno-saperskiej organizowany przez Świętokrzyskich Terytorialsów.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO