Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Studenci poszli „w kamasze”. Trwa szkolenie „Legii Akademickiej”

środa, 06 lipca 2022 10:13 / Autor: Michał Łosiak
Studenci poszli „w kamasze”. Trwa szkolenie „Legii Akademickiej”
Fot. 10. ŚBOT
Studenci poszli „w kamasze”. Trwa szkolenie „Legii Akademickiej”
Fot. 10. ŚBOT
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Jako pierwsi i jedyni terytorialsi w kraju – świętokrzyscy żołnierze wojsk obrony terytorialnej prowadzą szkolenie studentów w ramach „Legii Akademickiej”. W części praktycznej uczestniczy 40 żaków. Ćwiczenia zakończy specjalna przysięga.

Przypomnijmy, że w 2017 roku Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program skierowany do studentów, czyli „Legię Akademicką”. Od tego czasu co roku kilka tysięcy studentów ma możliwość wzięcia udziału w szkoleniu wojskowym.

W listopadzie 2021 roku wystartowała piąta już edycja programu. W województwie świętokrzyskim do projektu przystąpiły dwie największe uczelnie w regionie: Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnika Świętokrzyska. Część teoretyczna odbyła się wiosną tego roku, a prowadzącymi wykłady byli doświadczani oficerowie i podoficerowie z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zakończyła się ona egzaminem dającym przepustkę do części praktycznej na poligonie. Ćwiczenia potrwają 21 dni i obejmą m.in. musztrę, strzelanie, zajęcia z taktyki, działania na polu walki czy orientowanie się na polu walki.

– W tym roku jako pierwsza i jedyna brygada WOT jesteśmy odpowiedzialni za część teoretyczną i praktyczne szkolenie poligonowe studentów, zarówno w module podstawowym, jak i podoficerskim. Zajęcia zgodne z programem szkolenia będą prowadzili nasi doświadczeni instruktorzy. Czymś nowym będzie również wspólna przysięga studentów – uczestników programu, oraz terytorialsów kończących szkolenie podstawowe – mówił płk Piotr Hałys, dowódca 10. ŚBOT.

Wspomnianą przysięgę zaplanowano na 23 lipca. Z kolei szkolenie praktyczne w ramach modułu podoficerskiego rozpocznie się dzień później.

(Fot. 10. ŚBOT)

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO