Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Strzelanie, pierwsza pomoc, cyberbepieczeństwo. Wyjątkowe szkolenia dla młodzieży

czwartek, 30 listopada 2023 12:11 / Autor: Aleksandra Rękas
Strzelanie, pierwsza pomoc, cyberbepieczeństwo. Wyjątkowe szkolenia dla młodzieży
Fot. ŚUW
Strzelanie, pierwsza pomoc, cyberbepieczeństwo. Wyjątkowe szkolenia dla młodzieży
Fot. ŚUW
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Blisko trzy tysiące uczniów ze świętokrzyskich szkół brało udział w projekcie „My, młode pokolenie – tobie ojczyzno!”. Młodzież nauczyła się obchodzenia z bronią, zasad pierwszej pomocy i… sposobów na zbudowanie schronu.

Druga edycja projektu trwała od września do listopada tego roku. Akcja wpisała się w rozszerzoną o przysposobienie obronne podstawę programową przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”.

- Młodzi interesują się sprawami proobronnymi. Z różnych powodów: jedni idą z ciekawości, drudzy - aby poszerzyć swoje horyzonty wiedzy na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Niektórzy idą, aby zobaczyć czy warto wstąpić do formacji mundurowych – zauważa Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski.

Jak zauważa, propozycji związanych z obronnością kraju jest wiele.

- Także takich, by pokazać że bez internetu można żyć, w lesie - przetrwać, w trudnych warunkach też nie straszny mróz czy słota. Ważne jest to, co mamy w głowie i czego nauczyliśmy się na tego typu spotkaniach – stwierdza wojewoda.

W szkoleniach uczestniczyło w sumie 2 726 uczniów. Młodzież poznała zasady bezpiecznego obchodzenia się z bronią, odbyła szkolenie strzeleckie, ale także z pierwszej pomocy, taktyki przetrwania na polu walki i cyberbezpieczeństwa.

Organizatorzy projektu to kieleckie Stowarzyszenie PASSA, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Kielcach.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO