Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Spotkali się „W strefie mocy”. Była mowa o uzależnieniach

piątek, 10 maja 2024 14:11 / Autor: Michał Łosiak
Spotkali się „W strefie mocy”. Była mowa o uzależnieniach
Spotkali się „W strefie mocy”. Była mowa o uzależnieniach
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Koncert, świadectwo, spotkanie z psychologiem i licznymi instytucjami – tak wyglądało wydarzenie „W strefie mocy” zorganizowane przez Gminną Biblioteką Publiczną w Miedzianej Górze. Wzięli w niej udział uczniowie z pobliskich szkół.

Spotkanie zorganizowano w trakcie trwającego „Tygodnia Bibliotek”. Jak mówi Agnieszka Opala, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzianej Górze, ma ono zachęcić młodzież do spędzania wolnego czasu bez używek i uzależnień.

– Czynimy starania, aby odciągnąć młodzież od złych rzeczy. Zauważamy ten problem. Odbył się już specjalny spektakl, a przed nami także m.in. warsztaty teatralne – dodała.

Głównym punktem wydarzenia był koncert Mirosława „Kolaha” Kolczyka. Muzyk w trakcie występu przedstawił swoje świadectwo.

– Poprzez muzykę staramy się dotrzeć z pozytywnym przekazem do młodych ludzi. W życiu przeżyłem wiele, więc nie mogę być cicho. Stworzyliśmy program „Antymina”. Opowiadamy w nim o tym, że łatwo wejść w kontakt z używkami, ale trudno z tego wyjść. Wielu z moich kolegów „zmiotło z planszy”, bo ta „przygoda” miała być niegroźna i przyjemna, a okazała się brutalna – tłumaczył artysta.

Młodzi ludzie mieli również możliwość spotkania z psychologiem i porozmawiania o swoich problemach. Jak mówiła dr Karolina Piłat, psycholog uzależnienia stanowią poważne zagrożenie dla młodych ludzi.

– W dalszym ciągu zmagamy się z tym problemem. Mówimy o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków, ale zwracamy również uwagę na przywiązanie do mediów społecznościowych, internetu i gier komputerowych. To zabiera młodym ludziom dużo czasu, ale nierzadko również zdrowie – dodała.

–  Chcemy wyjść do młodzieży i w niesztampowy sposób porozmawiać z nimi na temat uzależnień. Warto zdiagnozować problem i przestrzec przed nim. Z młodym człowiekiem trzeba umieć rozmawiać i przekazywać wartości w sposób zrozumiały dla nich – podkreślał z kolei Damian Sławski, wójt Miedzianej Góry.

Wydarzenie było częścią projektu „#MłodziAktywni #RazemDlaZmiany" dofinansowanego ze środków Fundacji „KAGANEK"  Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej „Industria”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO