Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Spór o ideologię LGBT. Radni odrzucili skargę poznańskiego mecenasa

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 08:00 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego nie uwzględnili skargi poznańskiego mecenasa na czerwcową uchwałę organu ws. ideologii LGBT. – Jest ona bezzasadna – mówi przewodniczący Sejmiku Andrzej Pruś.

W dokumencie złożonym przez mecenasa Przemysława Lisa-Markiewicza pojawia się zarzut, że stanowisko organu krytykujące ideologię LGBT jest sprzeczne z polską Konstytucją. „Takie uchwały mogą stać się źródłem podziałów w społeczeństwie, konfliktów, przemocy i agresji wobec mieszkańców województwa świętokrzyskiego”, czytamy.

Sejmikowa większość zwraca jednak uwagę na bezzasadność skargi. – Wnioskodawca nie wskazał, jakie jego indywidualne interesy prawne zostały naruszone – uważa przewodniczący Andrzej Pruś. Z kolei Jan Maćkowiak, radny Platformy Obywatelskiej uważa, że stanowisko Sejmiku było niezgodne z prawem.

– Zdecydowanie protestowałem przeciwko takiej uchwale. Odrzucenie skargi wyczerpie procedurę, która doprowadzi do możliwości skierowania sprawy do Sądu Administracyjnego – twierdzi Jan Maćkowiak.  – Wiele z tych zjawisk, które opisaliśmy jest chorobą. Nikt nie chce cenzurować życia prywatnego. Mam wiele szacunku dla ludzi z inną orientacją seksualną. Moją niezgodę wywołuje jednak to, że LGBT jest ideologią i nie mogę na to przymykać oczu. Analizując postulaty tych środowisk, trudno nie zauważyć, że stoi za nimi projekt ideologiczny – mówił Grzegorz Banaś z klubu PiS.

Ostatecznie, radni zdecydowali o nie uwzględnieniu skargi, za czym głosowało 15 z nich, przeciw 6, zaś trzech się wstrzymało.

Przypomnijmy, że w uchwale z 19 czerwca Sejmik Województwa Świętokrzyskiego przyjął stanowisko, które sprzeciwiało się promowaniu ideologii LGBT w społeczeństwie i narzucaniu jej postulatów.

Tag:
Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO