Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Sejmik Województwa Świętokrzyskiego podsumował swoją kadencję

poniedziałek, 15 października 2018 11:20 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Uchwalenie planu transportowego, program ochrony środowiska i walki z narkomanią oraz powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego to najważniejsze osiągnięcia, jakie udało się zrealizować Sejmikowi Województwa Świętokrzyskiego w kończącej się właśnie piątej kadencji jego działania. W ciągu czterech lat odbyło się 49 sesji, w tym jedna nadzwyczajna.

 

- Wkład pracy radnych i samorządu województwa wraz z zarządem tej kadencji był bardzo duży. Podjęliśmy około 700 uchwał, z których duża część dotyczyła budżetu województwa świętokrzyskiego, kierowania środków na programy z Regionalnego Programu Operacyjnego, i samorządu województwa dla mieszkańców naszego regionu i przedsiębiorców - mówi Arkadiusz Bąk, przewodniczący Sejmiku.

Najważniejszymi osiągnięciami, które udało się zrealizować  było jednogłośne uchwalenie planu transportowego, czyli planu rozbudowy dróg wojewódzkich, program współpracy samorządów województwa z organizacjami pozarządowymi, program ochrony środowiska dla regionu, a także programy walki z narkomanią. - To są dokonania dość zgodnego gremium i chciałbym podziękować wszystkim radnym i wszystkim instytucjom współpracującym z sejmikiem w tej kadencji za to, jak ta kadencja wyglądała. Pomimo różnic między radnymi, nie było politycznych wojen i szkodzenia sobie nawzajem. Współpraca przebiegała bardzo pozytywnie i życzyłbym sobie i następnej kadencji sejmiku takiego poziomu wymiany zdań i współpracy, jaka była w tej kadencji - podkreślił przewodniczący Sejmiku i dodał, że znacznym osiągnięciem w zakresie społecznym było również powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Adam Jarubas podziękował przewodniczącemu za jego pracę i zaznaczył, że zawsze prowadził obrady w taki sposób, aby każdy, niezależnie od tego, z jakiego środowiska się wywodzi, mógł wnieść coś do pracy samorządu.

- Może często nasze obrady były szorstkie, ale na tym polega rola radnych i też opozycji, żeby wytykać błędy czy rzucać inne światło na to, co sie dzieje i co możemy zrobić. Mimo że nie zawsze się zgadzaliśmy, ale co do takich kluczowych ustaleń, jak wojewódzki plan transportowy, czy inwestycje na drogach wojewódzkich za prawie miliard złotych, podejmowaliśmy jednogłośne decyzje - stwierdził marszałek.

- Wydaje mi się, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas dla województwa, chociaż pewnie nie wszystkie wyzwania udało nam się zrealizować. Na pewno przyszły sejmik będzie miał wiele pracy, żeby dokończyć budżetowy okres unijny do roku 2023. Wbrew temu, co się mówi finanse i dotacje z Unii Europejskiej dla regionu nie są zagrożone i wierzę, że region do tego czasu wykorzysta wszystkie szanse, które dała nam obecność we wspólnocie europejskiej. Będziemy przygotowywać kolejne aplikacje pod nowy okres budżetowy i wiemy, że będą dalsze środki, bo potrzeb dla całego regionu jest naprawdę dużo - uzupełniał.

W kończącej się kadencji Sejmiku odbyła sie jedna sesja nadzwyczajna, która dotyczyła połączenie szpitala dziecięcego ze szpitalem na Czarnowie. - Pamiętamy emocje, które temu towarzyszyły i wnioski o odłożeniu tej decyzji na dwa lata, ale determinacja zarządu i większości sejmikowej spowodowała, że szpital jest w tej chwili w nowym budynku przy ulicy Artwińskiego. Uważam, że to była dobra decyzja, bo dzieci leczą się w o niebo lepszych warunkach - zauważył przewodniczący Bąk.

Bartłomiej Dorywalski, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego ocenia tę kadencję sejmiku bardzo dobrze i jest zadowolony ze współpracy z zarządem. - Jest naprawdę mnóstwo wyzwań, które tu czekały i czekają na województwo świętokrzyskie i mam nadzieje, że przyszła kadencja sprosta tym wyzwaniom. Poruszaliśmy wiele problemów, wiele spraw, od inwestycyjnych po społeczne. Mam nadzieję, że nasza praca w tej kadencji zostanie doceniona przez mieszkańców. Najbardziej jestem zadowolony z tego, że niejednokrotnie okazywało sie, że zarząd stał na stanowisku bardzo konkretnym, a po postawieniu kontrargumentów, niejednokrotnie zmieniał zdanie i podejmował stosowne działania. Przykładem jest projekt dotyczący szerokopasmowego internetu.

 

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO