Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Samorząd województwa świętokrzyskiego wydał ponad pół miliarda na walkę z pandemią

piątek, 23 października 2020 13:43 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad pół miliarda złotych przeznaczył do tej pory na walkę z koronawirusem samorząd województwa świętokrzyskiego. Jego działania skupiły się na ochronie zdrowia i rynku pracy oraz utrzymaniu gotowości i ciągłości pracy Urzędu Marszałkowskiego i jednostek, które mu podlegają.

Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, pieniądze na walkę z epidemią koronawirusa pochodziły ze środków europejskich i budżetu województwa.

– Mam przekonanie, że decyzja podjęta przy pierwszej fali koronawirusa o przekazaniu środków na obszary związane z ochroną zdrowia i rynkiem pracy skutkuje tym, że nasze województwo funkcjonuje w miarę normalnie – podkreślił marszałek.

Do tej pory na wsparcie i działalność placówek medycznych podległych samorządowi województwa zostało przeznaczone 68,5 miliona złotych, z czego 60 milionów pochodziło ze środków unijnych, a 8,5 miliona z budżetu województwa świętokrzyskiego.

– Ponad 47,6 miliona złotych zostało przeznaczone na działania prowadzone przez szpitale wojewódzkie w Czerwonej Górze, Morawicy, a także Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz szpitale powiatowe w Staszowie, Sandomierzu i Końskich – informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Przeprowadzane są także prace remontowe, które mają podnieść poziom bezpieczeństwa sanitarnego i zapewnić miejsca izolacji, tzw. strefy buforowe oraz wyposażane są laboratoria do diagnostyki COVID-19 – dodaje.

Najwięcej pieniędzy przeznaczone zostało na wsparcie przedsiębiorców.

– To w sumie 320 miliony złotych w formie pożyczek, doradztwa, działań promocyjnych czy dotacji obrotowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem – mówi marszałek Bętkowski.

Oprócz tego, na walkę z pandemią zostało przeznaczone 121 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do najważniejszych przedsięwzięć należą projekt "Stop wirusowi! Zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 w województwie świętokrzyskim" oraz pomoc w postaci środków ochronnych, która trafiła m.in. do  szpitali powiatowych, jednostek policji i straży pożarnej, placówek pogotowia ratunkowego, przychodni, stacji sanitarno-epidemiologicznych, schronisk i noclegowni, zakładów opiekuńczo-leczniczych.

Wsparcie otrzymał także Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach, który w ramach naboru projektów pozakonkursowych rozdysponował je pomiędzy Powiatowe Urzędy Pracy w regionie. Środki trafiły do przedsiębiorstw negatywnie dotkniętych skutkami epidemii koronawirusa i zostały przeznaczone na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników oraz dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO