REGION
Są pieniądze na dodatkowe zabiegi usunięcia zaćmy
Rosną kolejki do usunięcia zaćmy – poważnej choroby oczu. W województwie świętokrzyskim na ten zabieg czeka się od ponad dwóch do nawet czterech lat. Nie jest to optymistyczny obraz, tym bardziej że choroba ta przeważnie dotyka osób starszych. Naprzeciw problemom wychodzi świętokrzyski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, który przeznaczy dodatkowe pieniądze na ten cel.
W województwie świętokrzyskim na zabieg usunięcia zaćmy zapisanych jest ponad 16 tys. pacjentów. Wielu z nich czeka już ponad dwa lata. - Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów zdecydował o sfinansowaniu – jeszcze w tym roku – 650 dodatkowych zabiegów. Po dokładnej analizie dostępności świadczeń i kolejek oczekujących, Fundusz zdecydował, że przeznaczy na ten cel prawie milion sześćset tysięcy złotych – informuje Beata Szczepanek, rzecznik Funduszu.
Pieniądze otrzymają prawie wszystkie świętokrzyskie szpitale, w których wykonuje się takie operacje. Wyjątkiem jest Wojewódzki Szpital Zespolony, który nie był zainteresowany wykonaniem dodatkowych zabiegów. - To nie jest tak, że my nie potrzebujemy pieniędzy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o to, że technicznie nie jesteśmy w stanie przyjąć w tym roku więcej pacjentów niż to mamy zaplanowane. W Klinice Okulistyki szpitala wojewódzkiego jest jedynie 29 łóżek. Nasi lekarze oprócz zabiegów usunięcia zaćmy wykonują również inne operacje związane z chorobami oczu – wyjaśnia Anna – Mazur Kałuża, rzecznik lecznicy. Obecnie na zabieg czeka tu ponad 6 tys. osób. Rzecznik podkreśla, że szpital z roku na rok wykonuje coraz więcej operacji. – Od stycznia do końca września 2015 roku wykonano u nas 1190 zabiegów usunięcia zaćmy, dla porównania: w analogicznym okresie w tym roku tych zabiegów wykonano ponad 1300. Chcemy, aby było ich jeszcze więcej. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak duże są potrzeby – podsumowała rzecznik.
Warto zaznaczyć, że Świętokrzyski NFZ nie po raz pierwszy przeznacza dodatkowe pieniądze, na zabiegi usunięcia zaćmy przeprowadzane w naszym województwie. Oprócz wspomnianej już kwoty 1,6 mln złotych wcześniej placówki okulistyczne – w dwóch transzach - otrzymały prawie 1,2 miliona złotych, co daje dodatkowo łączna kwotę prawie 3 milionów złotych.