Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rozpoczęły się ferie. NFZ podpowiada gdzie szukać pomocy w razie nagłych wypadków

piątek, 24 stycznia 2020 10:35 / Autor: Magdalena Nowak
Rozpoczęły się ferie. NFZ podpowiada gdzie szukać pomocy w razie nagłych wypadków
Rozpoczęły się ferie. NFZ podpowiada gdzie szukać pomocy w razie nagłych wypadków
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Dziś dzieci i młodzież z województwa świętokrzyskiego rozpoczną ferie zimowe. Narodowy Fundusz Zdrowia podpowiada gdzie  i jak się leczyć w razie nagłego zachorowania lub wypadków podczas krajowych i zagranicznych wyjazdów.

Ferie to czas wzmożonych wyjazdów i aktywnego spędzania czasu np. na łyżwach czy nartach, każda aktywność może doprowadzić do nagłego wypadku, a wtedy musimy pamiętać gdzie szukać pomocy. – Nikomu nie życzymy wypadków ani choroby, ale trzeba mieć z tyłu głowy, gdzie można uzyskać pomoc. W razie nagłego zachorowania czy wypadku podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej i obszaru płatniczego EFTA (Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii) możemy skorzystać z pomocy placówek medycznych okazując się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). EKUZ gwarantuje nam takie zasady świadczeń medycznych, jakie obowiązują w kraju, gdzie przebywamy i w tych placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę na leczenie z ubezpieczycielem danego kraju. Osoba ubezpieczona podczas pobytu w państwie członkowskim innym niż miejsce zamieszkania jest uprawniona do otrzymania świadczeń rzeczowych, które z powodów medycznych stają się niezbędne w czasie jego pobytu – tłumaczy Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ. – Jeśli ktoś nie ma karty albo straciła ona ważność apelujemy aby ją wyrobił. Karta jest ważna nawet do 3 lat i można ją wyrobić od ręki w punkcie NFZ – dodaje rzenik.

Przebywając na zimowym wypoczynku w Polsce poza miejscem zamieszkania w razie nagłej choroby możemy skorzystać z pomocy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. – Jeżeli podczas ferii zimowych potrzebujemy skorzystać z pomocy lekarza i przebywamy na terenie naszej gminy powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Przebywając w innym miejscu w kraju mamy prawo zgłosić się do przychodni działającej w miejscu naszego pobytu, jako tzw. pacjent spoza listy – podaje Beata Szczepanek. Listę gabinetów POZ w całej Polsce można znaleźć pod linkiem https://zip.nfz.gov.pl/GSL/GSL/POZ.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia od godziny 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy możemy udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotne, niezależnie od tego gdzie mieszkamy. Lekarz pełniący dyżur podczas nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej może udzielić porady w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta. – W stanie zagrożenia życia wzywamy karetkę pogotowia lub udajemy się na SOR. Zaznaczam jednak, że tutaj chodzi o stan zagrożenia życia, a nie przeziębienie czy bolący brzuch – podkreśla Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ.

Warto wiedzieć, że w niektórych krajach unijnych np. na Słowacji nie są finansowane świadczenia z zakresu ratownictwa, zwłaszcza ratownictwa górskiego. Przed wyjazdem warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym kraju, w ramach systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i rozważyć możliwość wykupienia dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO