Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Rozpoczęły się Dni Honorowego Krwiodawstwa

niedziela, 22 listopada 2020 11:34 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Dzisiaj, 22 listopada, rozpoczynają się Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża, które zostały ustanowione już w 1972 roku. Ich celem jest wyrażenie uznania wobec honorowych dawców krwi. Z tej okazji minister zdrowia Adam Niedzielski, złożył wyrazy wdzięczności oraz uszanowania wszystkim honorowym dawcom krwi, a także osobom wspierającym tych pacjentów, dla których krew jest szansą na powrót do zdrowia.

Minister podziękował również tym osobom, które po pokonaniu wirusa SARS-CoV-2 zdecydowały się na oddanie osocza w celu ratowania życia i zdrowia pacjentów zakażonych koronawirusem. Wyrazy wdzięczności złożył także pracownikom szpitali, organizacji i instytucji działających w służbie krwi.

„Dziękuję organizacjom i instytucjom, pracownikom publicznej służby krwi, w szczególności lekarzom, pielęgniarkom, diagnostom laboratoryjnym i Wszystkim Pracownikom dbającym o to, aby Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mogły wykonywać swoją pracę. Dziękuję za oddanie, zaangażowanie, poświęcenie i wytrwałość. Jesteście wspaniałym przykładem, że praca na rzecz drugiego człowieka jest misją i wartością nadrzędną”, napisał Adam Niedzielski.

Przypominamy, że Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zachęcają szczególnie teraz, w dobie epidemii, by osoby, które przeszły zakażenie oddawały osocze. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach również apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza. Dzięki zawartych w nim przeciwciałom można skuteczniej walczyć z koronawirusem. Osocze mogą oddawać ci, u których upłynął okres przynajmniej 28 dni od ustąpienia objawów koronawirusa, bądź okres 18 dni od zakończenia izolacji. Warto zaznaczyć, że wykorzystanie osocza ozdrowieńców jest jedną z bardziej obiecujących metod leczenia  pacjentów z COVID19.

Dni Honorowego Krwiodawstwa będą trwać do 26 listopada.

Nowy numer!
46/2020 46/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO