Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak zapewnić bezpieczeństwo nad zalewem w Cedzynie?

wtorek, 11 czerwca 2024 12:41 / Autor: Maria Karyś
Jak zapewnić bezpieczeństwo nad zalewem w Cedzynie?
Jak zapewnić bezpieczeństwo nad zalewem w Cedzynie?
Maria Karyś
Maria Karyś

W Starostwie Powiatowym w Kielcach odbyło się (10 czerwca) spotkanie dotyczące bezpieczeństwa nad zalewem w Cedzynie. Zostanie uchwalony i wprowadzony regulamin korzystania ze zbiornika.

Tomasz Pleban, starosta kielecki, podkreślał, że wypracowanie przejrzystych zasad, szczególnie dotyczących używania skuterów wodnych jest pilną potrzebą.

- Na spotkaniu padło wiele wniosków, które przyniosą pewne etapowe rozwiązania. Myślę, że powinniśmy je wprowadzać małymi krokami już teraz, przed sezonem – mówił starosta.

O zwołanie spotkania apelował Piotr Kapuściński, przewodniczący Rady Gminy w Masłowie. Jego zdaniem, motorowodniacy często rozwijają zbyt duże prędkości, przez co powodują zagrożenie dla żaglówek, kajaków i rowerów wodnych. 

 - Sam szkolę młodzież na zalewie w Cedzynie i mocno obawiam się o bezpieczeństwo adeptów żeglarstwa. Akwen jest za mały, żeby pomieścić wszystkich chętnych, a prawdziwym problemem są zachowujący się nieodpowiedzialnie użytkownicy silnikowych jednostek pływających – opowiadał.

Grzegorz Wtykło, kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego w starostwie, podpowiadał sposoby na rozwiązanie problemu. Najbardziej drastyczny z nich to wprowadzenie na całym zalewie strefy ciszy. To jednak czasochłonny proces, tymczasem wakacje rozpoczynają się już za parę tygodni, a akwen już jest intensywnie użytkowany. Przedstawiciele starostwa zaproponowali więc przyjęcie regulaminu korzystania z zalewu przez wodniaków, jako najszybszy sposób regulacji.

Policjanci i strażacy będą czuwać, by nie dochodziło do niebezpiecznych zdarzeń.

- Na zasadzie powołanych zespołów wodnych, które będą funkcjonować od 21 czerwca do 2 września, decyzją komendanta Miejskiej Policji w Kielcach, przy wykorzystaniu łodzi motorowej, będziemy dbać o bezpieczeństwo na tym akwenie wodnym – informował komisarz Ireneusz Krzepkowski, naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Władze apelują również o zachowanie rozwagi i zwracanie uwagi na osoby, które mogłyby spożywać alkohol w rejonie zbiornika wodnego.

- To może się skończyć tragedią, nie tylko dla osoby pod wpływem alkoholu, ale również dla innych uczestników zalewu – dodał komisarz Krzepkowski.

O bezpieczeństwie rozmawiali przedstawiciele gmin Górno i Masłów, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Klubu Morskiego HORN, Klubu Żeglarskiego „Bryza”, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach i Stowarzyszenia Rozwoju Inicjatywy Obywatelskiej.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO