Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Rekordowo wysokie ciśnienie, również w Świętokrzyskiem. Jak wpłynie na nasze samopoczucie?

poniedziałek, 20 stycznia 2020 11:45 / Autor: Magdalena Nowak
Rekordowo wysokie ciśnienie, również w Świętokrzyskiem. Jak wpłynie na nasze samopoczucie?
Rekordowo wysokie ciśnienie, również w Świętokrzyskiem. Jak wpłynie na nasze samopoczucie?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Województwo świętokrzyskie, podobnie jak cała Polska, nalazło się w zasięgu potężnego wyżu. Barometry w Regionalnej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej w Sukowie pokazały około godziny 11 aż 1012,5 hektopascala, a ciśnienie nadal rośnie.

– Ciśnienie cały czas rośnie, więc prawdopodobnym jest, że zostanie pobity rekord. Znaleźliśmy się pod wpływem silnego wyżu Ekart, który nadciągnął znad Wysp Brytyjskich i wchłonął drugi znad wschodniej Europy, stale się umacniając. Tak duże ciśnienie zdarza się raz na kilka lat – informuje Krzysztof Kaczmarczyk, obserwator stacji meteorologicznej w Sukowie.

Ciśnienie w Polsce od niedzieli bardzo gwałtownie rosło. Przewiduje się, że w niektórych rejonach kraju może wynieść blisko 1050 hPa. Taki stan rzeczy może dać się we znaki meteopatom.  Jak czytamy w komunikacje IMGW wiele osób może odczuwać gorsze samopoczucie, a niektórym mogą zdarzać się nawet zasłabnięcia.  

– ­Wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi. W bodźcowym środowisku szybko rozbudowującego się wyżu niekorzystnie na organizm człowieka będzie oddziaływać także duże zachmurzenie i wysoka wilgotność powietrza, zwłaszcza rano, kiedy to mogą również wystąpić mgły i zamglenia. W ciągu dnia utrzymujące się bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne, zwłaszcza na południu Polski, może przyczyniać się do pogorszenia sprawności psychofizycznej. U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu – podaje IMGW.

Dzisiejsze ciśnienie zbliża się do rekordowego odnotowanego w Polsce w 1997 roku, które wynosiło wtedy 1054 hPa.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO