REGION
Radni ustanowili nową nagrodę dla muzealników
Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka ustanowili świętokrzyscy radni podczas dzisiejszej sesji Sejmiku Województwa. Pierwsza edycja odbędzie się już w tym roku.
Nagroda ma być przyznawana za osiągnięcia w zakresie działalności muzealnej, wkład w dokumentowanie historii regionu, tworzenie wystaw, publikacje, osiągnięcia naukowe oraz za konserwację zbiorów. W takich też kategoriach Zarząd Województwa Świętokrzyskiego wyłoni zwycięzców.
Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać muzea, które są organizatorami lub współorganizatorami przedsięwzięcia zrealizowanego przez osobę zgłoszoną do nagrody oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz muzeów.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia w zakresie konserwacji zbiorów mogą składać muzea, które są organizatorami lub współorganizatorami przedsięwzięcia zgłaszanego do nagrody oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich, stowarzyszenia i fundacje działające na rzecz muzeów. Wnioski w pierwszej edycji można składać do 30 czerwca.
Zwycięzcy otrzymają nagrodę pieniężną oraz statuetkę.
Tadeusz Włoszek był kustoszem, regionalistą, uczestnikiem powstania styczniowego w oddziale Mariana Langiewicza. Brał udział w bitwach na Świętym Krzyżu i pod Staszowem. Ukończył Szkołę Główną w Warszawie. Uczył łaciny i greki, prowadził tajne komplety z języka polskiego. Był inicjatorem, twórcą i przez 25 lat kustoszem kieleckiego oddziału Muzeum Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, które było zaczątkiem Muzeum Świętokrzyskiego, przekształconego później w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Dzięki jego zabiegom, muzeum regionalne w Kielcach w okresie międzywojennym zaliczane było do najlepszych tego typu placówek w kraju. Posiadał oddziały geologii, archeologii, etnografii, broni oraz pracownię konserwatorską i fotograficzną. Za zasługi dla muzealnictwa oraz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego Włoszek otrzymał Krzyż Oficerski Orderu „Polonia Restituta”. Odznaczono go również Krzyżem Niepodległości z Mieczami oraz Krzyżem 70-lecia Powstania Styczniowego. Dzięki swej aktywnej działalności na polu krajoznawstwa oraz zaangażowaniu w rozwój muzealnictwa Kielecczyzny, uznawany jest za ojca kieleckich muzeów. Pamiątki po Tadeuszu Włoszku znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym oraz Muzeum Historii Kielc.