Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Przed nami XIII Jarmark Świętokrzyski

czwartek, 24 maja 2018 07:20 / Autor: Iwona Gajewska-Wrona
Iwona Gajewska-Wrona

 Już po raz trzynasty na Świętym Krzyżu odbędzie się Jarmark Świętokrzyski. Motywem przewodnim tegorocznej imprezy będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

- Świętokrzyski Jarmark to bardzo ważne wydarzenie dla całego powiatu. Każdy, kto przyjedzie na to wydarzenie, zobaczy powiat kielecki nie tylko przez perspektywę samej administracji powiatowej, ale będzie mógł się zetknąć z dorobkiem tradycji  i kultury każdej gminy. W imprezę bowiem zaangażowały się wszystkie samorządy powiatu - informuje Michał Godowski, starosta kielecki.

Impreza odbędzie się 27 maja. -   Już po raz trzynasty spotkamy się w sercu powiatu kieleckiego – na Świętym Krzyżu – by przywołać klimat dawnych jarmarków. Impreza odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki - na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu - uzupełnia starosta.

Wydarzenie rozpocznie uroczysta Msza święta polowa o godz. 12.  - Pragnę dodać, że tegoroczny Jarmark Świętokrzyski zbiega się z odpustem ku czci Trójcy Najświętszej, a przecież pod takim wezwaniem jest Bazylika na Świętym Krzyżu. Dlatego serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy się modlić także za Ojczyznę i za tych, którzy oddali życie za wolną Polskę. Modlitwą otoczymy też wszystkich mieszkańców województwa świętokrzyskiego - powiedział ojciec Krzysztof Jamrozy z Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

Po Eucharystii odbędzie się część artystyczna, a w niej pokazy, występy i wspólna zabawa. - Podczas imprezy  zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym. Na scenie zobaczymy między innymi Wojskową Orkiestrę z Bytomia, Wojskową Orkiestrę Dętą z Ustki i kielecki chór „Fermata” - informuje Beata Piotrowska - Wróbel, kierownik Wydziału Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W sposób szczególny w organizację przedsięwzięcia zaangażowały się: Gmina Nowa Słupia i Gmina Bieliny.  Samorządy te zaoferowały nie tylko swoje wsparcie finansowe ale także potencjał artystyczny i kulturowy.  Na scenie zaprezentują się więc także artyści z tych gmin.

Wszystko zakończy się około godz. 17.

Program:

11.30 – procesja spod Bazyliki prowadzona przez Orkiestrę Dętą z Ustki w procesji biorą udział: władze Powiatu Kieleckiego, władze gminy Bieliny i Nowa Słupia, zaproszeni goście, występujący artyści oraz uczestnicy Jarmarku i Papa Mobile

12.00 – Msza Święta polowa na scenie,

13.15 – oficjalne rozpoczęcie Jarmarku Świętokrzyskiego

13.40 – występ Emilii Chlewickiej z gminy Bieliny

13.50 – blok artystyczny gminy Nowa Słupia

14.20 – występ Orkiestry Dętej z Ustki

15.00 – blok artystyczny Gminy Bieliny - ZPiT „Jodełki” z Huty Nowej, Zuzanna Bera z Lechowa, Zespół Śpiewaczy „Mała Bielinianki”

15.30 – Występ Chóru Fermata z Kielc

16.00 – koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia

17.00 - zakończenie Jarmarku

27 maja będzie kursować autobus MPK z Kielc na Święty Krzyż, linia SK godziny odjazdu: - z ul. Żytniej: 6: 45, 9:00, 11:15, 13:50, 16:10; - ze Świętego Krzyża: 10:10, 12:30, 15:00, 17:15, 18:15.

Organizatorzy zapewniają darmowy transport autobusem miejskim na trasie Huta Szklana (parking) - Święty Krzyż.

Nowy numer!
45/2020 45/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO